Έλαμψαν οι Κερκυραίοι αθλητές για άλλη μία φορά

Στίβος
10 Αυγούστου 2020 / 17:19
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

ΠΑΤΡΑ (ΠΑΜΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ). Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου για τις κατηγορίες Κ23 και Ανδρών – Γυναικών,

το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 8-9 Αυγούστου, με τους Κερκυραίους αθλητές να κατακτούν συνολικά 7 μετάλλια, 5 χρυσά και δύο ασημένια. Μάλιστα τα δύο χρυσά που πήραν η Σπυριδούλα Καρύδη και η Παναγιώτα Δόση στην κατηγορία γυναικών, πρέπει να είναι τα πρώτα για την Κέρκυρα, στις γυναίκες, τα τελευταία 30-40 χρόνια.

Αναλυτικά

Η Σπυριδούλα Καρύδη του Κερκυραϊκού Γ.Σ., κατέκτησε δύο χρυσά και αφού σάρωσε σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες στο τριπλούν (Κ20 και Κ19), κέρδισε και στην κατηγορία των γυναικών με άλμα στα 13,91μ. που έκανε στην τέταρτη προσπάθειά της, καθώς στην πρώτη της προσπάθεια έκανε 13,89μ. και οι δύο επόμενες ήταν άκυρες. Έτσι, κατέκτησε από ένα χρυσό σε κάθε κατηγορία. Ένα μικρό πρόβλημα δεν της επέτρεψε την Κυριακή να πάρει μέρος στο άλμα εις μήκος όπου το πιο πιθανό ήταν να έπαιρνε ακόμη δύο χρυσά. Να σημειώσουμε ότι δε συμμετείχε η Βούλα Παπαχρήστου.
Εξαιρετική ήταν και η παρουσία της Παναγιώτας Δόση του Ελ. Βενιζέλου, η οποία κατάφερε να περάσει το 1,85μ. με τη δεύτερη προσπάθεια, κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, που την ανέδειξε πρωταθλήτρια Ελλάδος στις γυναίκες, μία μεγάλη διάκριση, αλλά και στην Κ23 αφού, η 19χρονη Παναγιώτα πήρε μέρος και στις δύο κατηγορίες.

Ακόμα μία μεγάλη επιτυχία ήρθε από τον Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη του Κερκυραϊκού Γ.Σ. Ο 21χρονος αθλητής βγήκε πρώτος στην κατηγορία Κ23 και δεύτερος στην κατηγορία ανδρών με άλμα στα 7,62μ., ενώ στους άνδρες πρώτος ήταν ο Περιστέρης του ΑΣ Παιανίας με 7,79μ. Χρυσό και ασημένιο μετάλλιο για τον Κερκυραίο άλτη που βρίσκει και πάλι τον καλό του εαυτό και δείχνει έτοιμος για ακόμη καλύτερες επιδόσεις.
Στο τριπλούν ο Δημήτρης Μονόπωλης του Κερκυραϊκού Γ.Σ., επηρεασμένος από τη φετινή δύσκολη χρονιά, έμεινε μακριά από το ατομικό του ρεκόρ, κατετάγη έκτος στην κατηγορία ανδρών και δεύτερος στην Κ23, παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο, με άλμα στα 15.35μ.

Στο άλμα επί κοντώ ο Στέλιος Σκορδίλης του Κερκυραϊκού, γιος του προπονητή Παύλου Σκορδίλη, ο οποίος αν και δεν έπιασε το ρεκόρ του, πέρασε τα 4,40μ. ήταν πέμπτος στην κατηγορία Κ23 και ένατος στην ανδρών.
Ο Σπύρος Δουκατέλης του ΚΓΣ στα 200μ. ήταν έκτος στην Κ23 με χρόνο 22΄΄08 και έκτος και στα 100μ. με 10.99 και συνολικά ένατος στους άνδρες.
Διάκριση είχαμε και για την ομάδα του Κερκυραϊκού Γ.Σ που στην κατηγορία Κ23 σε σύνολο 64 σωματείων που βαθμολογήθηκαν, πήρε την τέταρτη θέση με 46 βαθμούς, μαζί με τον ΓΣ Γλυφάδας.