Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Στίβος: Καλή παρουσία ο ΓΣ Κέρκυρας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΣΤΙΒΟΣ
19 Nov 2023 / 18:47

Δρομείς από σωματεία όλης της χώρας τίμησαν και φέτος την αγαπημένη τους διοργάνωση, που αποτελεί στην ουσία την έναρξη της νέας περιόδου

Το πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος έγινε σήμερα Κυριακή 19 Νοεμβρίου. Οι αγώνες έγιναν στο προπονητικό κέντρο “Σκαμνιές” στην Πηγή Τρικάλων, σε ένα χώρο όπου έχει εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς της διοργάνωσης.

Δρομείς από σωματεία όλης της χώρας τίμησαν και φέτος την αγαπημένη τους διοργάνωση, που αποτελεί στην ουσία την έναρξη της νέας περιόδου. Παρών ήταν και ο ΓΣ Κέρκυρας που για μια ακόμη φορά έδειξε ότι λειτουργεί μεθοδικά και τα αποτελέσματα έρχονται. Υπήρξαν πολλές κατηγορίες στους αγώνες αυτούς, ανδρών στα 10χλμ & γυναικών 8χλμ, Κ23 ανδρών 8χλμ & γυναικών 6χλμ, Κ20 ανδρών 6χλμ & γυναικών 4χλμ, Κ18 ανδρών 4χλμ & γυναικών 3χλμ, Κ16 ανδρών 3χλμ & γυναικών 2χλμ.

Η Λουκία Πηγή έτρεξε 3χιλιόμετρα και πήρε την 8η θέση στην κατηγορία Κ18 ανάμεσα σε 64 αθλήτριες που πήραν μέρος.

Ο Δημήτρης Τσιάβος πήρε την 21η θέση στα 3 χιλιόμετρα στην κατηγορία Κ16 ανάμεσα σε 119 αθλητές που πήραν μέρος και στην ίδια κατηγορία ο Σπύρος Γουναρόπουλος ήταν στην 27η θέση.

Να σημειώσουμε ότι για τα νεαρά παιδιά του ΓΣ Κέρκυρας  οι αγώνες αυτοί ήταν ουσιαστικά μέρος της προπόνησής τους, αφού έχουν σημαντικούς αγώνες  και υψηλούς στόχους για το 2024. Επικεφαλής του προπονητικού τιμ της ομάδας ο ακούραστος εργάτης του  Κερκυραϊκού στίβου κ. Ν. Μόσχος.