Τετάρτη 08.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Καλή παρουσία των Κερκυραίων με δύο χρυσά και δύο χάλκινα

Στίβος
27 Ιουλίου 2020 / 17:44

ΛΑΡΙΣΑ. Το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιουλίου έγινε η τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 με αρκετά παιδιά από τους κερκυραϊκούς συλλόγους,

τα οποία εκπροσώπησαν το νησί με μεγάλη επιτυχία. Η συγκομιδή των τεσσάρων μεταλλίων, δύο χρυσά και δύο χάλκινα, θεωρείται ικανοποιητική, τα παιδιά ήταν μέσα στα ρεκόρ τους, την έκπληξη έκανε ο Π. Πουλής που ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου στη σφαιροβολία, ενώ Ντουραχάνης, Βραδή και Χαρίρ έκαναν και αυτοί το «καθήκον» τους.

Τα αποτελέσματα

Κορίτσια
Στο άλμα επί κοντώ η Ηρώ Βραδή του Κερκυραϊκού η οποία πέρσι πήρε το χρυσό στην κατηγορία Κ-16, έκανε στα προκριματικά 3,60μ. την 2η επίδοση, στην Καλλιθέα την Τετάρτη 22/7 έκανε 3,70μ., έμεινε όμως στο 3,60μ. πήρε το χάλκινο μετάλλιο ήλθε 3η με την ίδια επίδοση που είχε η 2η Κ. Δασκαλάκη, είναι 16 ετών θα αγωνιστεί και του χρόνου στην ίδια κατηγορία και δεν θα της ξεφύγει το χρυσό.
Στο τριπλούν η Μαριάνα Μουρτσινούδη του Κερκυραϊκού με 11,69μ. (στα προκριματικά)  πήγε με την 6η επίδοση (στην Καλλιθέα την Τετάρτη 22/7 έκανε 12,06μ.), έκανε ακριβώς 12.00μ. και πήρε την 5η θέση. .
Στα 400μ. η Πολυξένη Τσιβανίδη του Γ.Σ. Κέρκυρας πήγε με την 8η επίδοση με 1.01.34, έκανε 1.01.73 και πήρε την 9η θέση.

Αγόρια
Στη σφαίρα ο Πέτρος Πουλής του Κερκυραϊκού πήγε με την 5η επίδοση 15.28, έκανε ατομικό ρεκόρ με 16,91μ. και πήρε το χρυσό μετάλλιο.
Στα 800μ. ο Σπύρος Ντουραχάνης του ΑΟ Κέρκυρα πήγε  με την 2η καλύτερη επίδοση 1.58.67, έκανε χρόνο 1.55.19 και πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο.
Στο ακόντιο πάει οπ Αθανάσιος Χαρίρ του Κερκυραϊκού με την 4η επίδοση 56.06, κατάφερε να κάνει 58,54 και να είναι 3ος, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο .
Στα 100μ. ο Σπύρος Πέζαρος του ΓΣ Κέρκυρας πάει με την 16η επίδοση και χρόνο 11.51, έκανε 11,49 και πήρε την 14η θέση ανάμεσα σε 18 αγωνιζόμενους.
Στα 400μ. με εμπόδια ο Αλέξανδρος Βασιλάκης του Γ.Σ. Κέρκυρας πήγε με την 12η επίδοση 59,89, μπήκε στον τελικό ήλθε 8ος κάνοντας  59.02.
Στα 4x100 η ΓΕ Θιναλίων πήγε με 46.21 την 14η επίδοση και τους αθλητές Κλαδά Κωνσταντίνο,  Τσακμάκη Στυλιανό, Παργινό Διομήδη, Ρίζο Θωμά, έκανε 45,80 και πήρε την 10η θέση στην τελική κατάταξη.
Στο άλμα εις ύψος ο Γιώργος Δόσης του ΑΟ Κέρκυρα πήγε με την 5η καλύτερη επίδοση 1.83 την Τετάρτη 22/7 στην Καλλιθέα έκανε 1.85μ., αλλά στη Λάρισα έμεινε στο 1,80 και πήρε την 8η θέση.
Στο άλμα εις μήκος είχαμε διπλή εκπροσώπηση από την ΓΕΘ, ο Κωνσταντίνος Κλαδάς πήγε με την 6η επίδοση 6,74, έμεινε όμως στο 6,41 και πήρε τη 10η θέση, ενώ ο Στυλιανός Τσακμάκης πήγε με την 9η 6.48, έκανε 6,52 και ήλθε 9ος.
Στο άλμα επί κοντώ πήγε με την 11η επίδοση ο Αναστάσιος Πολυμενάκος 3.70 του Κερκυραϊκού, πέρασε το ίδιο ύψος και έμεινε στην 11η θέση.