Παρασκευή 17.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ, Γ΄ Εθνική: Ζωντανός για πρόκριση ο Ιόνιος, 97-89 την Αχαγιά ΄82

ΜΠΑΣΚΕΤ
02 Μαΐου 2024 / 11:00

Την επόμενη Τετάρτη 8 Μάη στην έδρα της Αχαγιάς (Κ. Αχαϊα) θα γίνει το 3ο ματς με το νικητή να πηγαίνει στον τελικό του ομίλου των playoff και να κυνηγά την άνοδό του

Ο Ιόνιος που δίνει τη μάχη του να φτάσει στον τελικό των playoff ανόδου, έπαιξε το 2ο ματς με την Αχαγιά ΄82, με μειονέκτημα έδρας (2η η Αχαγιά στο πρωτάθλημα 3ος ο Ιόνιος) και νίκησε 97-89, μένοντας ζωντανός για πρόκριση, αφού ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά και θα πάει στην Αχαΐα να παίξει την πρόκριση, αφού περνάει η ομάδα που θα φτάσει στις δυο νίκες.

Στο κλειστό του ΕΑΚΚ έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, ο Ιόνιος είχε από το πρώτο δεκάλεπτο μια μικρή διαφορά και τελείωσε 48-43 το ημίχρονο. Όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 3ο δεκάλεπτο σε 68-68 και όλα κρίθηκαν στο τέλος, εκεί ο Ιόνιος ήταν εξαιρετικός επιθετικά, πέτυχε 29 πόντους  και πήρε το ματς έχοντας σκόρερ το Δεϊμέζη με 30 πόντους, ενώ ακολούθησαν Βαζούκης με 23 και Στεμπάρης με 18.

Την επόμενη Τετάρτη 8 Μάη στην έδρα της Αχαγιάς  (Κ. Αχαϊα) θα γίνει το 3ο ματς με το νικητή να πηγαίνει στον τελικό του ομίλου των playoff και να κυνηγά την άνοδό του.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 48-43, 68-68, 97-89

Διαιτητές: Δέλλας-Κοϊμτζόγλου-Εκίζογλου

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 23, Wilson 7, Τσιτσές 4, Σπίνουλας, Κολότσιος 12(3), Στεμπάρης 18, Δείμέζης 30, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης, Κατσαρός 3(1), Χατζής, Γκαλας

Αχαγιά 82' (Δελάρτας): Dokic 39(3), Ιωάννου, Οικονομόπουλος 10(2), Κανελλάκης 8(2), Λυμπέρης 14(3), Χονδρόπουλος 6, Ταρνάρης 8(1), Ιατρόπουλος 2, Τσακίρης 2, Αλαβέρας, Τόκας