Πέμπτη 06.06.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ, Α΄ Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Ο Λέων 69-51 στο ντέρμπι τον Φαίακα, ο ΚΓΣ 77-73 την ΓΕΑ

ΜΠΑΣΚΕΤ
12 Μαΐου 2024 / 12:14

Ο Λέων Κέρκυρας φέτος ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα του νησιού στα πρωταθλήματα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεκάλεπτο από τον Φαίακα, με συνοπτικές διαδικασίες τον «καθάρισε»

Έχουν κριθεί όλα στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ, αλλά πρέπει να ολοκληρωθεί, έστω και αν τα ματς είναι βαθμολογικά αδιάφορα. Στην προτελευταία αγωνιστική ο Λέων πήρε το «τοπικό ντέρμπι» με τον Φαίακα, ενώ εντυπωσιακή νίκη (έστω χωρίς αντίκρισμα) πέτυχαν «τα πιτσιρίκια» του ΚΓΣ επί της ΓΕ Αγρινίου.

Ο Λέων Κέρκυρας φέτος ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα του νησιού στα πρωταθλήματα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεκάλεπτο από τον Φαίακα, με συνοπτικές διαδικασίες τον «καθάρισε», ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς και στην επίθεση και στην άμυνα, έβρισκε λύσεις και λογική είναι και η διαφορά των 18 πόντων στο τέλος, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Σίγουρα το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 22-8 για τον Λέοντα ήταν αυτό που άλλαξε τη ροή του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-26, 51-39, 69-51

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 3(1), Στεργίου Λ. 3(1), Καρδάμης, Σέκας 2, Τζιανούμης 2, Περούλης 14, Γαληνάκης 11, Βλασσερός, Γαρνέλης 18(1), Χονδρογιάννης 16(1)

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Κακαρούγκας 2, Αγιούς 19(3), Γιαννούλης, Γκιουλέας 10(1), Γραμμένος 6, Χειμαριός, Ούστογλου 10, Θεόδοτος 3, Χατζηιωάννου 1, Μαγκανάς

Ρεπό ο ΠΑΣ Γιάννινα

Σημείωση: Την Τετάρτη 15 Μάη στο κλειστό του ΕΑΚΚ θα γίνουν δυο εξ αναβολής παιχνίδια στις 15:00 Φαίακας – Λέων Μεσολογγίου (4η αγωνιστική Β γύρου) και στις 17:00 Λέων Κέρκυρας – ΠΑΣ Γιάννινα (10η αγωνιστική Β γύρου)

ΦΩΤΟ@ Σπύρος Πίκουλας, από το ματς Λέων Κέρκυρας – Φαίακας 69-51