Παρασκευή 17.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Β΄ Κατηγορία Βορειοδυτκής Ελλάδος, Playoff: Νίκη ελπίδας για την ΓΕΚ, 81-60 τον Γρ. Λιακατά

ΜΠΑΣΚΕΤ
02 Μαΐου 2024 / 12:56

Μπορεί (έχοντας και ματς λιγότερο) στο τέλος να πετύχει την άνοδο και να επιστρέψει στην Α΄ κατηγορία που έπαιξε την περασμένη σεζόν

Η Γ.Ε.Κ. πέτυχε την πρώτη της νίκη στη σειρά αυτή των μπαράζ, αφού με το πρόγραμμα που είχε έδωσε όλα τα ματς εκτός έδρας και πλέον φιλοξενεί τους αντιπάλους στο ΕΑΚΚ, με στόχο να καλύψει τη διαφορά και να βρεθεί σε θέση ανόδου.

Νίκησε τον Γρ. Λιακατά (Αιτωλοακαρνανίας) με 81-60 και η νίκη έχει διπλή σημασία αφού κάλυψε και τη διαφορά 12 πόντων που είχε χάσει εκτός έδρας. Βέβαια δεν είναι σε πλεονεκτική θέση, αλλά μπορεί (έχοντας και ματς λιγότερο) στο τέλος να πετύχει την άνοδο και να επιστρέψει στην Α΄ κατηγορία που έπαιξε την περασμένη σεζόν.

Μετά από ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο, η ΓΕΚ πήρε διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο, συνέχισε να κυνηγά όχι μόνο τη νίκη αλλά και τη διαφορά και τα κατάφερε αφού είχε παίκτες μαχητές, τα έδωσαν όλα και έκαναν ένα σημαντικό βήμα προς την άνοδο.  Ο Περούλης και ο Αγιοβλασίτης με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-34, 62-44, 81-60

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος 11, Σαγιάς 6, Αγιοβλασίτης 24(2), Ζέρβας 5, Καϊτσιώτης 6, Περούλης 25(1), Παλλης 4

Γρηγόρης Λιακατάς: Τσαμαδιάς 5(1), Παγουράς 28(6), Γκανιάτσος 6, Στράτος 15(4), Αθανασίου 5, Βαλερας 1, Καργιοφύλλης