Σάββατο 27.07.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπαράζ Α΄Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Σε τροχιά ανόδου η ΓΕ Κέρκυρας, 74-67 τους Νέους Βίκου

ΜΠΑΣΚΕΤ
12 Μαΐου 2024 / 10:51
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Το ματς ήταν δύσκολο, αφού οι φιλοξενούμενοι είναι η καλύτερη ομάδα των μπαράζ, ήταν μπροστά στο σκορ ως το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΓΕΚ να είναι σε απόσταση αναπνοής και με πολύ δυνατή άμυνα και ένα επί μέρους 18-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνει στην μεγάλη νίκη

Μπορεί στο ξεκίνημα των μπαράζ της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, για άνοδο, έχοντας δύσκολο πρόγραμμα η ΓΕ Κέρκυρας, να μην πήγαινε καλά, όμως κάνοντας δυο νίκες τα τελευταία 2 ματς, μπήκε στο χορό της ανόδου και με δεδομένο το εύκολο πρόγραμμα των επόμενων τριών αναμετρήσεων, με σοβαρότητα μπορεί να πετύχει το στόχο της.

Με αντίπαλο την πρωτοπόρο και ως το ματς αυτό, αήττητη ομάδα των νέων του Βίκου Ιωαννίνων η οποία έχει πάρει ήδη την άνοδο, είχε δυο τεράστια «πολυβόλα» που την οδήγησαν στη νίκη, είναι ο Αγιοβλασίτης με 27 και ο Περούλης με 30 πόντους, έχοντας συμπαραστάτες όλους τους συμπαίκτες τους που τα έδωσαν όλα για να μπει στο παιχνίδι της ανόδου η ομάδα τους.

Το ματς ήταν δύσκολο, αφού οι φιλοξενούμενοι είναι η καλύτερη ομάδα των μπαράζ, ήταν μπροστά στο σκορ ως το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΓΕΚ να είναι σε απόσταση αναπνοής και με πολύ δυνατή άμυνα και ένα επί μέρους 18-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνει στην μεγάλη νίκη και να ελπίζει πλέον σε άνοδο. Έχει ακόμα 3 ματς να δώσει, με Αστράκα εντός και με τον ουραγό Αίολο Αστακού, εντός και εκτός έδρας, με 3 νίκες στα ματς αυτά θα πάρει λογικά την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-37, 56-57, 74-67

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος 7, Σαγιάς, Αγιοβλασίτης 27(5), Ζέρβας 8, Περούλης 30(4), Πάλλης 2, Πανάρετος

Νέοι Vikos Φalcons (Καΐκας-Κολιγιώτης): Αλιπράντης  14(2), Μάρκου 2, Καΐκας 5(1),  Βαράκας 3(1), Κύρκος 17, Μητσιόκας 15(2), Ντούτσης 1, Τουτουζάς 10(1)