Ασημένιος στο Μαυροβούνιο ο Κερκυραίος πυγμάχος Ισίδωρος Κεφαλληνός

Πυγμαχία
17 Μαρτίου 2022 / 15:56

Στο 31ο Διεθνές Τουρνουά Πυγμαχίας Νέων-Νεανίδων “ADRIATIC PEARL".

BUDVA. Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία 92 kg κατέκτησε την Κυριακή (13/3/22) ο 18χρονος Κερκυραίος πυγμάχος Ισίδωρος Κεφαλληνός στο 31ο Διεθνές Τουρνουά Πυγμαχίας Νέων-Νεανίδων με την επωνυμία “ADRIATIC PEARL".

Το τουρνουά διεξήχθη υπό την αιγίδα των Διεθνών Ομοσπονδιών Πυγμαχίας (Παγκόσμια & Ευρωπαϊκή) από 8 - 14 Μαρτίου 2022 στο Μεσογειακό Αθλητικό Κέντρο της Budva του Μαυροβουνίου.

Σε αυτό συμμετείχαν 137 αθλητές- τριες απο 24 χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

Η εθνική μας ομάδα πήρε μέρος με έξι πυγμάχους (5 αθλητές- 1 αθλήτρια), μεταξύ των οποίων και ο αθλητής του ΠΑΟ Κέρκυρας, Ισίδωρος Κεφαλληνός.

Στους αγώνες ο Κερκυραίος πυγμάχος πέρασε με κλήρωση στα ημιτελικά της κατηγορίας του, όπου αντιμετώπισε τον Κοσσοβάρο Sula Donet, τον οποίο νίκησε 5-0 στα σημεία, περνώντας στον τελικό της κατηγορίας του.

Εκεί βρέθηκε αντίπαλος του Κουβανού Ricardo Adrian τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει  κατακτώντας παρόλα αυτά το ασημένιο μετάλλιο και την δεύτερη θέση στο διεθνές τουρνουά.