Ο Φαίακας  100-91 τον Λέοντα Μεσολογγίου, μετά από 2 παρατάσεις

Μπάσκετ – Α ΕΣΚΑΒΔΕ
19 Οκτωβρίου 2024 / 20:49
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Η ομάδα του Φαίακα μετά από δυο παρατάσεις ήταν νικήτρια με 100-91, πετυχαίνοντας την 1η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Φοβερό ματς έγινε ανάμεσα στον Φαίακα και τον Λέοντα Μεσολογγίου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α  ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα του Φαίακα μετά από δυο παρατάσεις ήταν νικήτρια με 100-91, πετυχαίνοντας την 1η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι δυο ομάδες ήταν σε όλη τη διάρκεια του ματς κοντά στο σκορ, καμιά δεν μπόρεσε να ξεφύγει και ο κανονικός αγώνας τελείωσε 79-79. Στην πρώτη παράταση οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, με 85-85 τελείωσε αυτή, ενώ στην δεύτερη παράταση ο Φαίακας πολύ καλός και επιθετικά και στην άμυνα, με επί μέρους 15-6,  «καθάρισε» το ματς και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σκόρερ τους Δρακίδη με 28 και Αγιούς με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-41, 60-57, 79-79 (κ.α.), 85-85 (1η παρ.), 100-91 (2η παρ.)

Φαίακας (Καραγιάννης): Αγιούς 24(3), Πετρόπουλος 10(1), Γκιουλέας 10, Γρίβας, Δρακίδης 28, Χατζηιωάννου 2, Ούστογλου 6, Μοναστηριώτης 2, Κάντας 14(2), Τζιανούμης 4.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Διώτης, Τριπολίδης 12(1), Παπαζήσης 2, Καλύβας 27(1), Τραγουδάρας 2, Ντέκας 18, Κακούρης, Παπούλιας 21(3), Τσαπατώρης 9(1).