Δευτέρα 30.09.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πέτυχαν το στόχο τους και τη νέα σεζόν Γ΄ Εθνική Αστέρας και ΑΕΛ

Γ ΕΘΝΙΚΗ
24 Απριλίου 2023 / 16:39

ΚΕΡΚΥΡΑ. Η πολύ δύσκολη φετινή χρονιά στη Γ΄ Εθνική των λιγότερων Ομίλων, των μακρινών ταξιδιών και των πολλών εξόδων, προβλημάτισε στην αρχή Αστέρα Πετριτή και ΑΕ Λευκίμμης που έβαλαν στόχο να παραμείνουν στην κατηγορία.

ΚΕΡΚΥΡΑ. Η πολύ δύσκολη φετινή χρονιά στη Γ΄ Εθνική των λιγότερων Ομίλων, των μακρινών ταξιδιών και των πολλών εξόδων, προβλημάτισε στην αρχή Αστέρα Πετριτή και ΑΕ Λευκίμμης που έβαλαν στόχο να παραμείνουν στην κατηγορία. Δύσκολος στόχος, αλλά οι ομάδες τον πέτυχαν και μια αγωνιστική πριν το φινάλε και μαθηματικά κλείδωσαν την παρουσία του και το 2023-24 στην Γ΄ Εθνική, για 2η συνεχόμενη φορά ο Αστέρας και για έβδομη η «Βασίλισσα του Νότου».

Ο Αστέρας Πετριτή ήθελε μόνο νίκη κόντρα στον Παναγρινιακό για να πετύχει το στόχο του και το έκανε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γραμμένος μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο προηγήθηκαν στο σκορ στο 65΄με τον Τσοπανά στο 61΄, αλλά ο Πούλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Με 10 παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 75΄αφού αποβλήθηκε ο Κοντογιάννης και ήλθε στο τέλος το γκολ της λύτρωσης και παραμονής.

Η ΑΕ Λευκίμμης είχε δύσκολο έργο στη Λευκάδα κόντρα στον Τηλυκράτη ο οποίος ήθελε νίκη για να πάρει τον τίτλο. Τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι και νίκησαν 2-0 με τέρματα των Περιστέρι στο 8΄ και Γκουντρουμπή στο 75΄. Η ΑΕΛ παρά την ήττα της έμεινε 3 βαθμούς πάνω από τη Ζάκυνθο που έχασε στο Ύπατο και ακόμη και σε ισοβαθμία η Κερκυραϊκή ομάδα στο τέλος είναι καλύτερη από τους Ζακυνθινούς και θα συνεχίζει την όμορφη διαδρομή της στην Γ΄ Εθνική. Η σύνθεση που ξεκίνησε το ματς ο Π. Κορομπόκης είναι: Γκάκος, Ματσοβίλα, Βέρμπης, Γαστεράτος, Κωστακιώτης, Λώμης, Μπαλός, Παπαγεωργίου, Πότσης, Τουρμουσόγλου, Χατζηστάμου.