Έλεγχοι και συλλήψεις στα Ιόνια Νησιά
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/silipsi-gineka1617347602.jpg?crop=800,480)
Πραγματοποιήθηκαν 18 συλλήψεις για διάφορα αδικήματα και βεβαιώθηκαν 158 παραβάσεις του ΚΟΚ
ΚΕΡΚΥΡΑ. Εντατικούς ελέγχους πραγματοποίησαν οι Διευθύνσεις Αστυνομίας Ζακύνθου, Κεφαλονιάς, Λευκάδας και Κέρκυρας από το απόγευμα του Σαββάτου 23/09 (στις 18:00) μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής 24/09 (02:00).
Ελέγχθηκαν 364 οχήματα και 449 άτομα, που είχαν ως αποτέλεσμα τη σύλληψη συνολικά 18 ατόμων, (8 στην Κέρκυρα, 7 στη Ζάκυνθο, 2 στη Λευκάδα και 1 στην Κεφαλονιά).
Οι συλλήψεις αφορούσαν:
- 1 για κλοπή (αφορά σύλληψη 25χρονου στην Κέρκυρα, κατηγορούμενου για κλοπή κοσμημάτων συνολικής αξίας 3.000 ευρώ, από σπίτι σε περιοχή του νησιού).
- 1 για παράνομη παραμονή στη Χώρα.
- 2 για κακοποίηση ζώου (αφορούν συλλήψεις στο πλαίσιο διερεύνησης καταγγελίας για υπόθεση κακοποίησης αγελάδας, σε περιοχή της Ζακύνθου, όπου επιβλήθηκε και διοικητικό πρόστιμο 15.000 ευρώ στον ιδιοκτήτη του ζώου).
- 9 για στέρηση άδειας ικανότητας οδήγησης.
- 2 για νομοθεσία «περί ευζωίας των ζώων», στην Κέρκυρα.
- 2 για ηχορύπανση (εκ των οποίων 1 στη Λευκάδα και 1 στη Ζάκυνθο).
- 1 για υπαίθριο εμπόριο.
Κατά τη διάρκεια των ελέγχων πρόληψης επικίνδυνων οδηγικών συμπεριφορών βεβαιώθηκαν συνολικά 158 παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, από τις οποίες:
- 4 για οδήγηση υπό την επήρεια μέθης.
- 17 για ταχύτητα.
- 1 για ζώνη ασφαλείας.
- 28 για προστατευτικό κράνος.
- 8 για στέρηση άδειας ικανότητας οδήγησης.
- 3 για στέρηση ασφαλιστηρίου συμβολαίου.
- 3 για έλλειψη ΚΤΕΟ.
- 94 λοιπές παραβάσεις.
Ακινητοποιήθηκαν συνολικά -34- οχήματα, για περιπτώσεις οδήγησης υπό την επήρεια μέθης, στέρησης άδειας ικανότητας οδήγησης, μη χρήσης προστατευτικού κράνους, έλλειψης ΚΤΕΟ, ανασφάλιστων οχημάτων και κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ