«Πάλεψε», αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ολυμπιακό ο Φαίακας

Χάντμπολ
29 Nov 2019 / 10:07
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Την ήττα με 32-22 γνώρισε ο Φαίακας, εκτός έδρας, από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier, σ΄ έναν αγώνα στον οποίο ο Κερκυραίος, Κώστας Τσιλιμπάρης, αρχηγός των «ερυθρόλευκων», αντιμετώπισε την ομάδα της γενέτειράς του

ΠΕΙΡΑΙΑΣ.  Με την ομάδα της γενέτειράς του, ήρθε αντιμέτωπος σήμερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Κώστας Τσιλιμπάρης, σε έναν αγώνα που είχε νικητή τους «ερυθρόλευκους» έναντι του Φαίακα, με σκορ 32-22.

Η ομάδα της Κέρκυρας με ανάρτηση στο fb και μια φωτογραφία των αρχηγών Κώστα Τσιλιμπάρη και Ευγένιο Κουλούρη σχολίασε:
«Ολυμπιακός Πειραιώς – Α. Ο. Φαίαξ Κέρκυρας ξεκινάμε, καλό αγώνα στην ομάδα μας!!! Σε μια ακόμη ιστορική φωτογραφία, ο αρχηγός της ομάδας μας Ευγένιος Κουλουρης με τον αρχηγό του Ολυμπιακού, τον «δικό μας» Κώστα Τσιλιμπαρη!!!».

Δηλώσεις στο e-handball.gr έκανε ο Νίκος Ριγανάς μετά την ήττα του Φαίακα από τον Ολυμπιακό για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

«Ξέραμε από την αρχή ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, δεν κάναμε ιδιαίτερα λάθη, ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί και μέναμε κοντά στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ρόλο και η κούραση που δυστυχώς είχαμε ένα μεγάλο ταξίδι από την Κέρκυρα και μάλιστα θα χρειαστεί να μείνουμε άλλες 4 ημέρες για τον αγώνα του Κυπέλλου με τα Βριλήσσια.
Παρ’ όλα αυτά δεν είναι δικαιολογία, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, κάναμε κάποια λάθη στην άμυνα που τα εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και φτάσαμε σε αυτό το σκορ.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος κυρίως από το πρώτο ημίχρονο, έχουμε συνέχεια την Κυριακή που είναι ένας στόχος που πρέπει να τον κατακτήσουμε».

Αήττητος συνέχισε ο Ολυμπιακός την πορεία του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε του Φαίακα εντός έδρας με 32-22.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 6-2 υπέρ τους, ενώ συνέχισαν να ανοίγουν τη διαφορά γράφοντας το 9-3 με γκολ του Δεληχρήστου.

Ο Φαίακας, αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 4-0 (9-7) με τη διαφορά να κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ, 13-12, αλλά ο Ολυμπιακός ξαναπήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 17-14.

Με την επανανέναρξη του παιχνιδιού η εικόνα στο σκορ ήταν η ίδια για τα πρώτα 10 λεπτά, μέχρι που η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει με γκολ των Μάλλιου, Μπάγιου και Μούγιτς.

Στην επικράτηση του Ολυμπιακού μεγάλη συμβολή είχαν και οι δύο τερματοφύλακες των «ερυθρόλευκων» Σπίκιτς και Τερλέσκι που πραγματοποίησαν πάρα πολύ καλή εμφάνιση.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπάγιος με 7 τέρματα, ενώ 6 σημείωσε για τους Κερκυραίους ο Χερουβείμ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημχ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Nομικός 3, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

Φαίακας (Ριγανάς): Τζούκας, Δούγιας 2, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σουλάνης, Τσιλιμπάρης, Σκουρταί, Νάστος
Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 5/6 – 1/4
19-17 σε 24-18