Παρασκευή 19.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Ασημένιο η Καρύδη, στη 12η θέση Δόση και Δουκατέλης

Στίβος
12 Ιουλίου 2021 / 17:18

ΤΑΛΙΝ. Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ23 στο Ταλίν της Εσθονίας και ο απολογισμός για τα τρία παιδιά της Κέρκυρας είναι ικανοποιητικός.

Σίγουρα μπορούσαν καλύτερα, αλλά είχαν να αντιμετωπίσουν κορυφαίους αθλητές της Ευρώπης και δύσκολες καιρικές συνθήκες. Ξεχώρισε η Καρύδη, που μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του 2019, ανέβηκε πάλι στο βάθρο, κατακτώντας αυτήν τη φορά το ασημένιο μετάλλιο.

Η Σπυριδούλα Καρύδη, που προπονείται υπό τις οδηγίες του Ομοσπονδιακού προπονητή Γιώργου Πομάσκι έκανε το καθήκον της και γύρισε στην Ελλάδα με το μετάλλιο στο τριπλούν, με επίδοση στα 13,95μ. που έκανε στον τελικό, ενώ στον προκριματικό έκανε 14,05μ. Την ημέρα του τελικού τα άλματα της ήταν γύρω στα 13,50 μέτρα, καθώς έκανε στο 1ο άλμα 13,47μ., είχε άκυρο το 2ο άλμα, έκανε 13,45μ. στο 3ο και 13,95μ. στο 4ο, ενώ  έκανε 13,41μ. στο 5ο. Το 4ο άλμα την έφερ στη δεύτερη θέση με πρώτη την Τουρκάλα Danismaz T. που έκανε 14,09μ.

Η Σπυριδούλα που φέτος είχε βάλει στόχο να περάσει το 14,32μ. στο τριπλούν και να πάει στους Ολυμπιακούς αγώνες, άφησε πίσω το μήκος, αλλά πήρε μέρος στους αγώνες, πέρασε με την 8η επίδοση στον τελικό με 6,34μ., έκανε 6,25μ. στο 1ο της άλμα, 5,99μ. στη 2η προσπάθεια και 6,05μ. στην 3η και βρέθηκε μετά τα τρία πρώτα άλματα στην 9η θέση, ενώ για 2 εκατοστά δεν μπήκε στην 8αδα για να έχει δικαίωμα να συνεχίσει τις προσπάθειές της, να κάνει ακόμη τρία άλματα και να κυνηγήσει μια καλύτερη θέση.

Η 12η θέση ήταν αυτή που πλασαρίστηκαν οι άλλοι δύο Κερκυραίοι αθλητές. Στην ομάδα 4x400 των Ανδρών πήρε μέρος ο Σπύρος Δουκατέλης μαζί με τους Δρίτσα, Λαμπρόπουλο και Ντέτσικα. Στον προκριματικό το πρωί της Κυριακής παρά την προσπάθεια που έκαναν, τερμάτισαν στη 12η θέση με 3.12.30 και έμειναν εκτός τελικού.

Η Παναγιώτα Δόση στο ύψος δεν ήταν στην καλύτερή της μέρα, πέρασε μόνο το 1,80μ. με την 3η προσπάθεια, είχε τρεις αποτυχημένες στη συνέχεια στο 1,85μ. και ήταν 12η στην τελική κατάταξη.