Παρασκευή 17.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Αγκαλιά με τον τίτλο η ΑΕ Λευκίμμης, σκόνταψε ο Κρόνος

επσκ
29 Μαρτίου 2017 / 19:18

ΚΕΡΚΥΡΑ. Οι τρεις αγώνες που έγιναν για την Α1 κατηγορία Τετάρτη 29/3 έβγαλαν είδηση άσχημη για τον Κρόνο Αργυράδων, ευχάριστη για την ΑΕΛ.

Και αυτό γιατί η ομάδα των Αργυράδων παίζοντας στους Παξούς άφησε δυο υπερπολύτιμους βαθμούς και έμεινε τρεις πίσω από την ΑΕΛ που πλέον χρειάζεται δυο νίκες και μια ισοπαλία στα τρία ματς που απομένουν για να πανηγυρίσει τον τίτλο, την άνοδο στην Γ  Εθνική και το νταπλ, αφού ήδη έχει κατακτήσει το κύπελλο.
Στους Παξούς αν και προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο ο Κρόνος οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς στο β΄ μέρος και έκαναν το 2-1 για να ισοφαρίσει η ομάδα των Αργυράδων μόλις πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Από την άλλη η ΑΕΛ στο γειτονικό ντέρμπι με τον Κάβο πήρε αυτό που ήθελε, και πλέον άνοιξε ο δρόμος για τα καλά και η επιστροφή της σαν πρωταθλήτριας Α1 μετά το 2008-09 όταν και είχε ανακηρυχτεί τελευταία φορά πρωταθλήτρια ΕΠΣΚ.  Τέλος στις Νυμφές, ο Αχιλλέας καιγόταν για βαθμούς, αφού ο φιναλίστ του κυπέλλου δεν έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή του στην Α1 και με αντίπαλο τον ΟΦΑΜ, όμως έχασε με 0-1.
Για την Α κατηγορία στο μοναδικό ματς που είχε απομείνει, με τις δυο ομάδες να καίγονται για βαθμούς η γηπεδούχος στην προσπάθεια να μείνει στην κατηγορία και τα Κανάλια για να διεκδικήσουν την άνοδο, δίκαια η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες όπως έχουν διαμορφωθεί μετά την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής στις δυο κατηγορίες: