ΦΩΤΟ@ΒΥΡΩΝ & ΕΛΟΚ
ΚΡΙΚΕΤ
14 Οκτωβρίου 2024 / 18:09

Tο Σαββατοκύριακο 12 & 13 Οκτώβρη το Final 4 του πρωταθλήματος ανδρών στο κρίκετ.

ΚΕΡΚΥΡΑ. Έγινε το Σαββατοκύριακο 12 & 13 Οκτώβρη στο γήπεδο της Μαρίνας των Γουβιών το Final 4 του πρωταθλήματος ανδρών στο κρίκετ ανοικτού χώρου, με τον Βύρωνα να είναι για 3η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητής Ελλάδος, νικώντας στον τελικό με 167-166 την ομάδα Sixers των Αθηνών.

Είχαν προκριθεί για το Final-4 από τον Όμιλο της Κέρκυρας ο Βύρωνας και το Δέκαθλο και από τον Όμιλο της Αθήνας οι Sixers (Εξάρια) και η Ακαδημία Αθηνών. Η τελευταία ομάδα λόγω οικονομικών δυσκολιών αποφάσισε να μην συμμετάσχει και τη θέση της πήρε (όπως είχε δικαίωμα λόγω κατάταξης) η ομάδα των Πολεμιστών Μαραθώνα, αλλά δεν πρόλαβε γραφειοκρατικά να ετοιμαστεί και στους ημιτελικούς του Σαββάτου ο μεν Βύρωνας πέρασε τελικό χωρίς αγώνα, ενώ στον άλλο ημιτελικό στην τελευταία μπαλονιά του αγώνα οι Sixers κέρδισαν το ματς και πέρασαν στον τελικό.

Ο έμπειρος Βύρωνας, στον τελικό της Κυριακής, ήταν ο νικητής αφού η ομάδα των Αθηνών έκανε 166 runs αλλά ο Βύρωνας με 167 πήρε το πρωτάθλημα (να σημειώσουμε ότι το κέρδισε και το Indoor) και για 3η χρονιά, θα παίξει στους ομίλους του European Cricket League.