Είκοσι μετάλλια τα δελφίνια του Ναυσίθοου στην Θεσσαλονίκη

ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ
28 Μαΐου 2024 / 16:06
ΕΛΕΝΗ ΚΟΡΩΝΑΚΗ

Ο ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ κέρδισε την πρώτη θέση στην κατηγορία των Κοριτσιών 11 χρόνων και τιμήθηκε με το κύπελλο των αγώνων

ΚΕΡΚΥΡΑ. Στους διεθνείς αγώνες κολύμβησης "Λευκός Πύργος 2024" στη Θεσσαλονίκη 25-26 Μαΐου, διέπρεψε ο ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ με 8 αθλητές της προαγωνιστικής κατηγορίας και 3 αθλήτριες της κατηγορίας mini. Ως μοναδικός εκπρόσωπος της Κερκυρας σε αυτό το υψηλού ανταγωνισμού επίπεδο  Τα δελφίνια του Ναυσίθοου κατέλαβαν την 5 θέση στον πίνακα βαθμολογίας ανάμεσα σε 31 ομάδες από Ελλάδα και Κύπρο ! Δύσκολοι και απαιτητικοί αγώνες (600 αθλητές προαγωνιστικής & 270 mini), που όμως δεν πτόησαν τους αθλητές μας και κατάφεραν να διακριθούν σε όλα τα αγωνίσματα, κατακτώντας 20 μετάλλια! Ο ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ κέρδισε την πρώτη θέση στην κατηγορία των Κοριτσιών 11 χρόνων και τιμήθηκε με το κύπελλο των αγώνων! Αναλυτικά οι διακρίσεις:

Χατζηδάκη Ευαγγελία: 1η θέση 50μ ελεύθερο & 50μ πρόσθιο

Ομαδικά αγωνίσματα: Κορίτσια 11 χρόνων με τις: Παγιατάκη Μαρίνα, Παγιατάκη Εύα, Παπαβλασοπούλου Ανδριάνα, Μάμαλου Κωνσταντίνα:  1η θέση 4x50 ελεύθερο & 2η θέση 4x50 μεικτή.

Κορίτσια mixed 10-11-12 χρόνων με τις Δασκαλιέρου, Παπαβλασοπούλου, Μάμαλου & Μανωλάκου 8η θέση (ανάμεσα σε 16 ομάδες).

Όλοι οι αθλητές μας καταφέρουν να προκριθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων 50μ ελεύθερο, πρόσθιο & ύπτιο.

Συναρπαστικοί τελικοί, καλές επιδόσεις, ατομικά ρεκόρ, έντονα συναισθήματα  αλλά και χαρά και διασκέδαση μέσα από το εορταστικό κλίμα των αγώνων  που διοργάνωσε η ομάδα Swim stars Academy ήταν μια συναρπαστική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους.