Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Ο Κερκυραϊκός δυνατός στο β΄ μέρος του αγώνα με τον ΑΟ Ιωαννίνων

Χάντμπολ
23 Μαρτίου 2024 / 19:44

ΚΕΡΚΥΡΑ. Για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ανδρών, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής ο Κερκυραϊκός φιλοξένησε τον ΑΟ Ιωαννίνων σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς που το ευχαριστήθηκαν οι παίκτες των δυο ομάδων, αλλά και οι φίλοι του χάντμπολ στην εξέδρα. Χωρίς το βαθμολογικό άγχος οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, οι Γιαννιώτες πιο εύστοχοι στο α΄ μέρος βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με 18-14, αλλά στην επανάληψη η άμυνα του Κερκυραϊκού έδωσε τη νίκη αφού δέχθηκε μόλις 10 τέρματα, ενώ η ανατροπή έγινε μεταξύ 40΄και 45΄όταν στο πεντάλεπτο αυτό με ένα επί μέρους σκορ 6-1 ο ΚΓΣ γύρισε το ματς.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 5-9, 9-12, 13-15, 14-18 ημίχρονο, 18-21, 19-23, 25-24, 27-27, 29-28 τελικό

Κερκυραϊκός ΓΣ (Ν. Πέρρος): Σπίγγος, Νικομάνης, Κούρκουλος 2, Ουζούνογλου 2, Παραμυθιώτης 1, Κατέχης 2, Αλεξίου, Κοντογουλίδης 7, Μεσημέρης, Μπίζγκα 7, Γραμματικός, Putro, Μωραΐτης 7, Σκορδίλης 1, Αυθίνος.

ΑΟ Ιωαννίνων (Β. Σιαράβας): Γιαννακός, Λαγός, Αρλέτος, Σακκάς 7, Κάππης Ι. 1, Κάππης Δ. 6, Νίκου 2, Σπύρου 3, Τσελέπης 8, Μαργαρίτης 1.

Ο προπονητής του Κερκυραϊκού κ. Ν. Πέρρος μετά το ματς μας δήλωσε:
«Ήταν ένα δύσκολο παιγνίδι στο οποίο στο α΄ ημίχρονο είχαμε μεγάλη αστοχία. Στο β΄ μέρος ανεβάσαμε την αμυντική μας ενέργεια, είχαμε μεγαλύτερη ευστοχία, κερδίσαμε στο γκολ, ο ΑΟΙ ήταν μια αξιόλογη ομάδα, αρκετά καλά δουλεμένη, τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτόν και πραγματικά χαιρόμαστε μια νίκη.
Πριν την έναρξη του παιγνιδιού έγινε ένα σημαντικό γεγονός, όπου ο Κερκυραϊκός βράβευσε τον προπονητή των Ιωαννίνων τον Βασίλη Σιαράβα, για το ήθος του και για την προσήλωσή του στα Ολυμπιακά ιδεώδη. Είναι ένα εξαίρετο άτομο το οποίο κοσμεί την αθλητική οικογένεια και κυρίως την οικογένεια του χάντμπολ».

Φωτο: Κερκυραϊκός/ Από το ματς Κερκυραϊκού – ΑΟ Ιωαννίνων, η βράβευση του προπονητή Β. Σιαράβα από τον Ν. Πέρρος