Μπάσκετ Γ΄ Εθνική: O Ιόνιος στο «τελευταίο δίλεπτο» 79-69 τους Γαργαλιάνους

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
21 Ιανουαρίου 2024 / 20:32
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ο Ιόνιος ήθελε τη νίκη για να μπορέσει να μπει στην εξάδα του βαθμολογικού πίνακα με ότι αυτό συνεπάγεται στο τέλος

Στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ανδρών ο Ιόνιος αντιμετώπισε την ομάδα των Γαργαλιάνων στο κλειστό του ΕΑΚΚ σε ένα πολύ κρίσιμο ματς και για τις δυο ομάδες. Ο Ιόνιος ήθελε τη νίκη για να μπορέσει να μπει στην εξάδα του βαθμολογικού πίνακα με ότι αυτό συνεπάγεται στο τέλος, ενώ οι Γαργαλιάνοι που ήταν στην 2η θέση ήθελαν νίκη να μείνουν ψηλά. Έγινε ένα σπουδαίο ματς, με τον Ιόνιο να δείχνει ψυχή και στοιχεία σοβαρής και έξυπνης ομάδας και να φτάνει στη νίκη με 79-69.

Η Κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά και βρέθηκε μπροστά 23-16 στο δεκάλεπτο, ενώ διατηρούσε σε όλο το α΄ μέρος μια διαφορά 4-7 πόντων με το ημίχρονο να τελειώνει 41-37.

Οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη με καλή άμυνα και ευστοχία στο 3ο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά με 53-59, άλλαξαν όλη τη ροή του ματς. Συνέχισαν να είναι μπροστά και στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ στο 34:30 η διαφορά ήταν 59-66 και κάπου εκεί «ξύπνησε» ο Ιόνιος. Μπόρεσε να πετύχει στα τελευταία πεντέμισι λεπτά 20 πόντους, με άμυνα γρανίτη δέχθηκε μόλις 3 και έφτασε στη νίκη. Χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο δίλεπτο, οι ομάδες ήταν στο 69-69, με τον Ιόνιο με ένα επί μέρους 10-0 να φτάνει σε μια ακόμη σημαντική νίκη (3η συνεχόμενη) και να δείχνει ότι έχει μεγάλες δυνατότητες η νεανική αυτή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 23-16, 41-37 (ημίχρονο), 53-59, 79-69 τελικό.