ΜΠΑΣΚΕΤ Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Ο Λέων πήρε το «ντέρμπι» με τον Κερκυραϊκό

ΜΠΑΣΚΕΤ
12 Nov 2023 / 10:03

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και η βαθμολογία

ΚΕΡΚΥΡΑ. Πέντε παιγνίδια έγιναν για την  5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ και στο πιο ενδιαφέρον για την Κέρκυρα ο Λέων έκανε την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα επί του Κερκυραϊκού με 56-54, που έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ως τα τώρα.

Ο Κερκυραϊκός στο α΄ ημίχρονο ήταν καλύτερος και προηγήθηκε 10-15 στο δεκάλεπτο και 19-27 στο ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη ο Λέων με 5 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο ισοφάρισε 43-43 και με καλή άμυνα στο τέλος πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 19-27, 43-43, 56-54

Διαιτητές: Ρούγκας-Μπουχαγιάρ

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Σ. 2, Στεργίου Λ. 14(2), Σέκας 7(1), Τζιανούμης 6, Γαληνάκης 1, Τσενεμπής Γ. 6(1), Βλασερός, Γαρνέλης 11(2), Χονδρογιάννης 9(1).

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Τρικαλιώτης 4, Πετρόπουλος 5(1), Αλαμάνος 1, Πέττας 4, Αθανασίου 9(2), Περατινός, Μπάρκας 4, Μητρόπουλος 9, Παπαβλασόπουλος, Ρουμελιώτης 18.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί σήμερα (Κυριακή) στις 7μ.μ. με την αναμέτρηση ανάμεσα στις ομάδες του νησιού μας του Φαίακα και της πρωτάρας στην Α κατηγορία ομάδα των Κενταύρων.  Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία: