Δευτέρα 30.09.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Γ΄ Εθνική: Ο Αστέρας ΣΤΟ 93΄ 2-2 με Θύελλα Κατσικά, ήττα της ΑΕΛ 0-3 από Σβορώνο

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
05 Nov 2023 / 17:27

Οι ομάδες του νησιού μας αν και αγωνιζόταν εντός έδρας δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη

Για την  9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής, οι ομάδες του νησιού μας αν και αγωνιζόταν εντός έδρας δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη και έμειναν πίσω βαθμολογικά.

Η ΑΕ Λευκίμμης έκανε αρκετά λάθη και τα πλήρωσε απέναντι σε έναν εξαιρετικό Σβορώνο που ήλθε στο νησί για το αποτέλεσμα και το πήρε, σχετικά εύκολα θα λέγαμε, αφού προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο και στο β΄ μέρος βρήκε χώρους στην άμυνα της ΑΕΛ που είχε ανοιχτεί επιθετικά και πέτυχε και τρίτο τέρμα για να φτάσει στο τελικό 3-0. Μια ακόμη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΛ, μετά το Κιλελέρ και την Ζάκυνθο ήλθε και αυτή με τον Σβορώνο και έμεινε πολύ χαμηλά η «Βασίλισσα του Νότου», κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Ο Αστέρας Πετριτή αιφνιδιάστηκε, μόλις στο 3΄ λεπτό με γκολ του Κωσταμένια προηγήθηκε η Θύελλα Κατσικά, ο Σπ. Βλαχόπουλος με υπέροχο γκολ στο 16΄έκανε το 1-1. Στο β΄μέρος και στο 79΄ο Αστέρας πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Βλαχόπουλο και πάλι που αξιοποίησε μπαλιά του Κοιλιάρα. Εκεί φάνηκε ότι θα πάρει το τρίποντο, αλλά η Κατσικά το πάλεψε και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μελιόπουλο στο 93΄ και πήρε πολύτιμο βαθμό, παράλληλα έκοψε δυο από την Κερκυραϊκή ομάδα.

Αστέρας Πετριτή (Γιάννης Σφακιανάκης): Τζαφέστας, Κοντομίχης, Γωγουβίτης, Ρουμελιώτης, Γαρδικιώτης, Γκασίδης, Κρητικός, Κοιλιάρας, Τσάβος, Στεργίου, Βλαχόπουλος.

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας): Θεμελής, Πετρίδης, Μελιγγιώτης, Μελιόπουλος, Πότσης, Σκανδάλης, Λόκα, Εμβραίζογλου, Μπλέτσας, Κωσταμένας, Γούλας.