Πέμπτη 02.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ: Νέα ήττα του Κερκυραϊκού, 56-68 από τον Αίαντα Άρτας

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ
21 Οκτωβρίου 2023 / 17:26

Ο Κερκυραϊκός που έχασε στην πρεμιέρα στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ ήθελε τη νίκη, αλλά η εμφάνισή του ήταν μέτρια και έχασε δίκαια

Την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ άνοιξε στο κλειστό του ΕΑΚΚ ο αγώνας του Κερκυραϊκού με τον Αίαντα Άρτας. Ο Κερκυραϊκός που έχασε στην πρεμιέρα στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ ήθελε τη νίκη, αλλά η εμφάνισή του ήταν μέτρια και έχασε δίκαια από την ομάδα της Άρτας.

Μόνο στο 10 δεκάλεπτο πάλεψε το ματς ο ΚΓΣ όταν και ήταν μπροστά στο σκορ με 16-14 αλλά στο 2ο δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτε, πέτυχε μόλις έξι πόντους και βρέθηκε με 10 πίσω στο ημίχρονο. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν εύκολα στο τελικό 56-68, με τον ΚΓΣ να προβληματίζεται και για την ήττα και για την επίθεσή του,  αφού για 2ο συνεχόμενο ματς δεν μπόρεσε να φτάσει τους 60 πόντους σε ένα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 22-32, 34-49, 56-68

Διαιτητές: Θώμος Β.-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός Γ.Σ. (Μούτσος): Κουλούρης, Παγκρακιώτης 2, Τρικαλιώτης 11(1), Πετρόπουλος 2, Αλαμάνος 8(1), Αθανασίου 10, Μπάρκας 9, Περατινός, Μητρόπουλος 10(1), Μπουχαγιάρ, Ρουμελιώτης 4

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 17(2), Βαρδής, Τζίμας 18(1), Αποστολάκης 2, Χήρας, Λιάρος, Παπαδημητρίου 13, Μπράμης 3, Παπαμιχαήλ 7(1), Καρανίκας, Κώνστας, Γείτονας 8