Πεζοπορία στον Ερημίτη και εθελοντικός καθαρισμός
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/ΕΡΗΜΙΤΗΣ1493192026.jpg?crop=800,480)
Ερημίτης Πλους
26 Απριλίου 2017
/ 10:22
ΚΕΡΚΥΡΑ. Την Κυριακή 30 Απριλίου η Ομάδα Περιπάτων του Συλλόγου Περιβάλλοντος διοργανώνει εκδρομή στον Ερημίτη. Παράλληλα συμμετέχει και στον καθαρισμό των παραλιών που οργανώνει η ομάδα « Ερημίτης Πλους».
![](https://cdnb.enimerosi.com/photos/naok1688475834.jpg)
Η εκδρομή περιλαμβάνει πεζοπορία και ενημέρωση για το πλούσιο οικοσύστημα του Ερημίτη αλλά και καθαρισμό των παραλιών . Η συμμετοχή και η παρουσία είναι μια πράξη διαμαρτυρίας κατά της τσιμεντοποίησης και εκφυλισμού της περιοχής αλλά και μια δήλωση ότι η περιοχή πρέπει να περάσει σαν κληρονομιά και στις επόμενες γενιές! Η αναχώρηση από την Κέρκυρα θα πραγματοποιηθεί στις 09:00 από την Οικοζωή (Ι. Θεοτόκη 104). Δεύτερο σημείο συνάντησης η παραλία Αυλάκι στις 10:00 . Για οποιαδήποτε πληροφορία για την διαδρομή απευθυνθείτε στην Ειρήνη τηλ 6977207218.
![](https://cdnb.enimerosi.com/photos/xenonas_nikola306x3061643739437.jpg)