ΕΠΣΚ: Πρεμιέρα Β΄ γύρου με Οδυσσέα-ΟΦΑΜ & Πετριτή-Στρογγυλή

Αυλαία για τον Β΄ γύρο των τοπικών πρωταθλημάτων της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κέρκυρας, με άκρως ενδιαφέροντα ματς και στις τρεις κατηγορίες

03
Ιανουαρίου / 2020

ΚΕΡΚΥΡΑ.  Η 14η αγωνιστική των τοπικών πρωταθλημάτων θα γίνει το Σαββατοκύριακο, είναι πρεμιέρα για τον Β΄  γύρο με ενδιαφέροντα ματς και στις τρεις κατηγορίες, με τις ομάδες να ξέρουν ότι πλέον μετράνε αντίστροφα και κάθε βαθμός είναι πολύτιμος.

Στην Α1 ο πρωτοπόρος ΟΦΑΜ έχει δύσκολη έξοδο στους Αυλιώτες, αφού μπορεί ο Οδυσσέας φέτος να μην είναι πολύ δυνατός, όμως παραμένει μια δύσκολη έδρα για τους αντιπάλους του. Αντίθετα ο Αστέρας Πετριτή θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ατρόμητο Στρογγυλής, έχοντας σαφώς πιο εύκολο έργο.

Όμορφο ματς αναμένεται να γίνει στις Νυμφές όπου ο Αχιλλέας θα αντιμετωπίσει τον Όλυμπο.

Στην Α΄ κατηγορία η πρωτοπόρος ομάδα των Καναλίων θα παίξει στην κοινή έδρα το γήπεδο της ΕΠΣΚ με την Ομόνοια, ενώ οι ομάδες που διεκδικούν την άνοδο έχουν σχετικά βατό πρόγραμμα και δύσκολα θα χάσουν βαθμούς.

Πιο ενδιαφέρον ματς από τα υπόλοιπα αυτό ανάμεσα σε Μπενίτσες και ΑΟ Κοντόκαλι.

Τέλος στην Β΄ κατηγορία ο πρωτοπόρος Εθνικός Περουλάδων θα πάει εύκολο τρίποντο στα χαρτιά, ενώ ο Άρης Μέσης εύκολα ή δύσκολα αναμένεται να ξεπεράσει το εμπόδιο των Βασιλάτικων με τα οποία είχε έλθει 2-2 στον πρώτο γύρο.

Οι Βιταλάδες και ο Ποταμός που διεκδικούν θέση ανόδου, αναμένεται να κερδίσουν εύκολα ή δύσκολα.

Αναλυτικά τα προγράμματα των τριών κατηγοριών και οι βαθμολογίες:     

Α1  ΕΠΣΚ

14η αγωνιστική

Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020 ώρα 15:00


ΑΟ Κάβος - Ολυμπιάδα Καρουσάδων
Αστέρας Πετριτή - Ατρόμητος Στρογγυλής
Νέος 2017 - Αστέρας Λιαπάδων

Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020 ώρα 15:00

Οδυσσέας Αυλιωτών - ΟΦΑΜ
Βολίδα - ΑΟ Παξοί   ανεβλήθη
Αχιλλέας Νυμφών - Όλυμπος
Ρεπό: Αναγέννηση Περιβολίου


Βαθμολογία

ΟΦΑΜ    34
Αστέρας Πετριτή  32
Όλυμπος    23
ΑΟ Παξοί   22
Νέος 2017   19
Αχιλλέας Νυμφών  18
Ολυμπιάδα   18
Ατρόμητος Στρογγυλής  15
Αστέρας Λιαπάδων  11
Οδυσσέας Αυλιωτών  10
Αναγ. Περιβολίου  6
Βολίδα    3
ΑΟ Κάβος  3

Παξοί και Νέος 2017 έχουν ένα ματς λιγότερο
** Αναγέννηση Περιβολίου έχει ένα μηδενισμό και -1 βαθμό.



Α ΕΠΣΚ

14η αγωνιστική

Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020 ώρα 15:00


Δίας Κασσιώπης - Ηρακλής Αγίων Δέκα
ΑΠΣ Μπενίτσες - ΑΟ Κοντόκαλι  18:00
ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων- Κεραυνός Αγ. Νικολάου

Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020 ώρα 15:00

Ομόνοια - ΑΕ Καναλίων
ΠΑΟ Κορακιάνας - ΑΕ Φαιάκων
Φαίακας Μαραθιά - ΓΕ Παλαιοκαστριτών
Μ. Αλέξανδρος - Αστέρας Μωραϊτίκων 18:00


Βαθμολογία

ΑΕ Καναλίων   34
Φαίαξ Μαραθιά  28
Κερ. Αγ. Νικολάου  26
ΑΠΣ Μπενίτσες   25
Αστέρας Μωραϊτίκων  25
ΑΕ Φαιάκων   21
Δίας Κασσιόπης  18
ΑΟ Κοντόκαλι   16
Αρίλλας/Καββαδάδες 16
Ομόνοια    15
ΓΕ Παλαιοκαστριτών  11
ΠΑΟ Κορακιάνας  9
Ηρακλής Αγίων Δέκα  8
Μέγας Αλέξανδρος  0



Β΄ ΕΠΣΚ

14η αγωνιστική

Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020 ώρα 15:00


Ηρακλής Σφακερών - Ποσειδώνας Βιταλάδων
Θύελλα - Κεραυνός Δραγωτινών   8/1/2020

Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020 ώρα 11:00

ΑΟ Σιναράδων - Αστέρας Σπαρτύλα
Κεραυνός Ποταμού - Ατρόμητος Άφρας
ΑΟ Βασιλάτικα - Άρης Μέσης
Αυγερινός - Εθνικός Περουλάδων α.α. 0-3
Αετός Αγ. Αθανασίου - ΓΕ Θιναλίου α.α. 0-3


Βαθμολογία 

Εθνικός Περουλάδων  37
Άρης Μέσης   33
Ποσειδών Βιταλάδων  28
Κεραυνός Ποταμού  26
Αστέρας Σπαρτύλα  24
ΑΟ Βασιλάτικα   22
Θύελλα    21
Ατρόμητος Άφρας  19
ΓΕ Θιναλίου   16
ΑΟ Σιναράδων   14
Κεραυνός Δραγωτινών  12
Ηρακλής Σφακερών  7
Αυγερινός Βαλανειού  0
Αετός Αγίου Αθανασίου 0

** Αετός Αγίου Αθανασίου και  Αυγερινός δεν μετέχουν στο πρωτάθλημα.

ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ