Χάντμπολ- Α2 ανδρών: Αγγίζει την άνοδο ο Φαίακας 22-18 τον Φοίβο Συκεών

Χαντμπολ
11 Μαρτίου 2023 / 18:52
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ήταν καθοριστικό ματς για την κερκυραϊκή ομάδα, η οποία όμως έδειξε τεράστια ποιότητα και μαχητικό πνεύμα

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Φαίακας στη συμπρωτεύουσα είχε να αντιμετωπίσει τον Φοίβο Συκεών, μια ομάδα που ήταν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και κυνηγούσε την άνοδο. Ήταν καθοριστικό ματς για την κερκυραϊκή ομάδα, η οποία όμως έδειξε τεράστια ποιότητα, μαχητικό πνεύμα και παίζοντας έξοχο χάντμπολ πήρε μια τεράστια νίκη και αγγίζει την επιστροφή στην Α΄ κατηγορία (Handball Premier).

Η ομάδα του νησιού μας, προηγήθηκε 3-5 στο δεκάλεπτο και κράτησε τη διαφορά 3,4 γκολ σε όλη τη διάρκεια του ματς και έφτασε εύκολα στη νίκη, με Κόντη, Δ. Δελλή να πετυχαίνουν από 7 τέρματα και να ξεχωρίζουν, ενώ Πιτός 5 και Κακαφίκας πέτυχαν από 5 και3 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 5-8, 8-11, 10-14 (ημίχρονο), 13-17, 14-18, 16-19, 17-20, 17-22, 18-22 τελικό

Φαίακας (Κ. Μιχαλάκης): Τσιλιμπάρης, Κορακιανίτης, Κόντης  7, Δ. Δελλής 7, Νάστος, Πιτός 5, Ανδριώτης, Κυπριώτης, Κακαφίκας 3, Προβατάς, Ν. Δελλής.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια