Παρασκευή 19.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΧΑΝΤΜΠΟΛ – Κερκυραϊκός Γ.Σ.- Άρτα 20-27

ΚΓΣ
31 Ιανουαρίου 2023 / 10:13

Δίκαιη επικράτηση της φιλοξενούμενης ομάδας της Άρτας επί του γηπεδούχου Κερκυραϊκού με τελικό 27-20

ΚΕΡΚΥΡΑ. Σύμφωνα με τον προπονητή Νίκο Πέρρο «… δεν καταφέραμε να βρούμε λύση με τα αντίπαλα πίβοτ- χρεωθήκαμε 7 πέναλτι από λάθος αμυντικές ενέργειες!-  και δεν τελειώναμε τα εύκολα γκολ με 8 άστοχα τελειώματα απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα!»
Ο Κερκυραϊκός παρατάχθηκε με όλους τους αθλητές του (έλλειψε ο Ασμάνογλου για προσωπικούς λόγους, ενώ ο Μπίζγκα προερχόμενος από τραυματισμό χρησιμοποιήθηκε συντηρητικά ) ενώ από τα πρώτα λεπτά ο νεαρός playmaker  Κούρκουλος  τέθηκε εκτός μάχης από έναν επιπόλαιο τραυματισμό και ήταν κοντά στο σκορ αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν 10-11 υπέρ της Άρτας. Όμως στο β ημίχρονο κυρίως η αναποτελεσματικότητα στην τελική ενέργεια των Κερκυραίων έφερε το σκορ στην διαφορά των 7 τερμάτων.
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-5, 4-6, 9-8, 9-9 και 10-11 ( ημίχρονο). 10-13, 12-16, 16-20, 17-23, 19-26 και τελικό 20--27
Διαιτητές: Πατιός (Κοζάνης)-Αγγελίδης (Γιανιτσών).
Δίλεπτες: 2/7, Πέναλτυ: 1/1 και 6/7.
ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ : Τσιλιμπάρης, Κουρτέσης 5, Κούρκουλος , Μεσημέρης, Σκορδίλης 1, Π.Γκιόκας  Μπιζγκα 1, Γκιόκας Γ,  Νικομάνης Στ, Αλεξίου, Καλούδης 1, Περούλης 2, Κοντογουλίδης 3 Μπάμπουρας 5, Ντούκο 2, Σιδέρης.
ΑΡΤΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ : Γείτονας 1, Μακρής Κ 2, Παπανδρέου Στ 7, Παπανδρέου Π 2, Δελικούρας 4, Μπανιάς, Κατόπης, Ρίζος 4, Βουρλόκας 2, Μπισκανάκης 5 Μακρής Δ
Στην επόμενη φάση ο Κερκυραϊκός αντιμετωπίζει την Δράμα, τον Μακεδόνα Θεσσαλονίκης και την Καστοριά.