Πέμπτη 11.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Κύπελλο Ελλάδας: Στις λεπτομέρειες η ΑΕΛ αποκλείστηκε 1-2 από Άγιο Νικόλαο

Κύπελλο Ελλάδας
27 Οκτωβρίου 2021 / 16:41

ΚΕΡΚΥΡΑ. Η ΑΕ Λευκίμμης έκανε μια εντυπωσιακή πορεία φέτος στο κύπελλο Ελλάδος, έφτασε στην 5η φάση, αλλά δεν μπόρεσε να περάσει στους 16 του θεσμού. Και αυτό γιατί έχασε στις λεπτομέρειες από τον Άγιο Νικόλαο Κρήτης με 1-2, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη πρόκριση.

Το παιγνίδι ήταν πολύ καλό και από τις δυο ομάδες, ανοικτό επιθετικό με φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και ήταν φανερό ότι ο πιο ουσιαστικός ή ο πιο τυχερός θα έπαιρνε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 25΄όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου ο Φουκαράκης αφύλακτος στο 1ο δοκάρι έκανε το 0-1 με κοντινό πλασέ. Η «Βασίλισσα του Νότου» μπόρεσε σχετικά γρήγορα να φέρει το ματς στα ίσια, αφού με το ίδιο τρόπο ισοφάρισε. Σε εκτέλεση κόρνερ ο Κωστακιώτης στο 36΄μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1 (σκορ ημιχρόνου) μέσα σε πανηγυρισμού παικτών και φιλάθλων, που κατέκλυσαν το γήπεδο.

Στην επανάληψη όλα ήταν ανοικτά, οι δυο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο επιθετικό τέμπο ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Η αδυναμία στις στατικές φάσεις της ΑΕΛ φάνηκε στο 76΄ όπου ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε ένα κοντινό φάουλ, στη σύγχυση στην περιοχή η μπάλα από παίκτη του ΑΟΑΝ βρήκε το δοκάρι και στην επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο ο Μαυρέας την έστειλε στα δίχτυα του Γκάγκου κάνοντας το 1-2. Αντέδρασε η ΑΕΛ το πίστεψε, το κυνήγησε, έφτασε κοντά στο γκολ στο 79΄και 82΄με τον Κωστακιώτη και  στο 90+3 με εκτέλεση φάουλ από το ύψος της περιοχής του Θεοδωράκη, αλλά το 1-2 έμεινε σαν τελικό σκορ.

Έτσι η ομάδα της Κρήτης πήρε την πρόκριση από μια ΑΕΛ που ήταν ισάξια και σε κάποια σημεία του ματς καλύτερη από τον αντίπαλό της, αλλά η αμυντική αδράνεια και στα δυο γκολ πληρώθηκε ακριβά.

Διαιτητές: Κ. Κατοίκος (ΕΠΣ Αθηνών), Λ. Διαμαντής (ΕΠΣ Ηπείρου),  Π. Φραγκούλης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας) και 4ος ο Ν. Μπαϊλής (Πρέβεζας/Λευκάδας).