Παρασκευή 19.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

A1 Χάντμπολ-Φαίακας: Με ψυχή πήρε την πρώτη του νίκη

Χάντμπολ
17 Οκτωβρίου 2020 / 21:30

ΚΕΡΚΥΡΑ. Όταν στο α΄ ημίχρονο βρέθηκε πίσω ακόμη και με επτά γκολ (6-13 στο 25΄), κανείς δεν πίστευε ότι ο Φαίακας θα μπορούσε να γυρίσει το ματς,

αφού μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα υπήρχε ένα άγχος που κυρίευε τους παίκτες. Όμως τα παιδιά έδειξαν ότι και θέλουν και μπορούν να πετύχουν τους φετινούς τους στόχους και μπόρεσαν ένα ματς, για πολλούς χαμένο, να το γυρίσουν να φτάσουν αρχικά στην ισοφάριση στο 51΄ και στο τελευταίο λεπτό του ματς να πετύχουν δυο γκολ και να πάρουν μια τεράστια, από όλες τις απόψεις, νίκη με 24-22.

Κλειδί της νίκης η άμυνα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο όταν δέχθηκε μόλις 4 γκολ και γύρισε το ματς από 16-18 σε 24-22, με τον τερματοφύλακα Γεωργαλή να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13, 9-13 (ημχ), 11-14, 13-15, 16-18, 18-19, 22-22, 24-22.

Φαίακας (Ν. Πέρρος): Δούγιας 7, Ντόσεν, Λε Πεγιέ, Κόντης 3, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης, Χερουβείμ 6, Δελλής 4, Κολοβός, Γεωργαλής, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης, Νάστος.

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου 1, Μέτσης 3, Ρομπής, Γάτσης, Κράλλης 5, Κώστας, Πάβλοβιτς 4, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 3, Ιωαννίδης, Γιαννούσης, Μουμτζιδέλης.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 4/4 – 1/1