Στη μάχη ρίχνονται 41 ομάδες στα τοπικά πρωταθλήματα

Στη μάχη ρίχνονται 41 ομάδες στα τοπικά πρωταθλήματα

Φάση από τον περσινό αγώνα της Α1 ανάμεσα σε Αστέρα Πετριτή και ΑΟ Παξών

ΚΕΡΚΥΡΑ. Έστω και καθυστερημένα, ξεκινάνε τα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ και μάλιστα με εντελώς διαφορετικό τρόπο,

16
Οκτωβρίου / 2020

αφού για πρώτη φορά θα έχουμε δυο αντί για τρεις κατηγορίες και μάλιστα με ομίλους.
Η ΕΠΣΚ με το σκεπτικό να μειωθούν τα έξοδα, χώρισε την Α1 σε δυο ομίλους των οχτώ ομάδων και την Α σε τρεις, με δυο ομίλους να έχουν από οχτώ ομάδες και έναν εννέα. Θα γίνουν μπαράζ στο τέλος για άνοδο και υποβιβασμό, αλλά αυτό που προέχει είναι η υγεία όλων.
Η Ένωση ενημέρωσε τα σωματεία, με την πιο σημαντική υποσημείωση ότι αναβολή αγώνων θα γίνεται αν μια ομάδα έχει τρία κρούσματα, επιβεβαιωμένα από το δημόσιο νοσοκομείο. Ο Αστέρας Πετρτή και ο Κάβος που έχουν ενημερώσει για ένα κρούσμα και αφού έκαναν όλοι στην ομάδα τα απαραίτητα τεστ, θα αγωνιστούν κανονικά και δεν θα γίνουν αλλαγές στο πρόγραμμα.
Ο τρόπος διεξαγωγής δίνει τη δυνατότητα στις ομάδες να καλύψουν πιθανόν βαθμολογικές απώλειες στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, ενώ το άσχημο είναι η μη συμμετοχή της Βολίδας, που παραιτήθηκε, με αποτέλεσμα ο 1ος όμιλος της Α1 να έχει μια ομάδα λιγότερη και τα παιχνίδια της Βολίδας να κατοχυρώνονται στους αντιπάλους.
 
Το πρόγραμμα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος
 
Α1 ΕΠΣΚ - 1ος Όμιλος
Κάβος – Κεραυνός Αγ. Νικολάου
Αναγέννηση Περιβολίου – Παξοί
Ατρόμητος Στρογγυλής – Αστέρας Πετριτή
 
Α1 ΕΠΣΚ - 2ος Όμιλος
Όλυμπος – Οδυσσέας Αυλιωτών
Αστέρας Λιαπάδων – Θιναλιακός
Νέος 2017 – Αχιλλέας Νυμφών
Ολυμπιάδα – ΑΕ Καναλίων
 
Α ΕΠΣΚ - 1ος Όμιλος
Βασιλάτικα –Αστέρας Μωραΐτικων
Ηρακλής Αγ. Δέκα – Ποσειδών Βιταλάδων
Κεραυνός Δραγωτινών – Κρόνος Αργυράδων
ΑΟ Σιναράδων – Μπενίτσες
 
Α ΕΠΣΚ - 2ος Όμιλος
Κεραυνός Ποταμού – Μ. Αλέξανδρος
Ομόνοια – Άρης Μέσης
Θύελλα – ΑΟ Κέρκυρα
Ατρόμητος Άφρας – ΠΑΟ Σφακιανάκης
 
Α ΕΠΣΚ - 3ος Όμιλος
Ηρακλής Σφακερών - ΠΑΟΚ
Εθνικός Περουλάδων – ΑΕ Φαιάκων
ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων – Δίας
ΓΕ Παλαιοκαστριτών – Αστέρας Σπαρτύλα

ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ