Πέμπτη 20.06.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Οι Παγκερκυραϊκοί αγώνες στίβου των Δημοτικών Σχολείων

Παγκερκυραϊκοί αγώνες στίβο
07 Ιουνίου 2024 / 15:45
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Στο ΕΑΚ Κέρκυρας έγιναν την Τετάρτη 5/6 οι Παγκερκυραϊκοί Αγώνες Δημοτικών Σχολείων που διοργάνωσε η ΤΕ ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία ΠΙΝ και Δήμου Κ. Κέρκυρας.

ΚΕΡΚΥΡΑ. Στο ΕΑΚ Κέρκυρας έγιναν την Τετάρτη 5/6 οι Παγκερκυραϊκοί Αγώνες Δημοτικών Σχολείων που διοργάνωσε η ΤΕ ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία ΠΙΝ και Δήμου Κ. Κέρκυρας. Παρά τις δύσκολες συνθήκες λόγω των εγκαταλειμμένων αθλητικών εγκαταστάσεων, παιδιά από όλο το νησί βρέθηκαν εκεί και αγωνίστηκαν, ενώ ξεχώρισαν πολλά παιδιά από τη Βόρεια και Νότια Κέρκυρα, πράγμα που δείχνει τις δυνατότητες και την αγάπη της Κέρκυρας στο στίβο. Αν υλοποιηθούν οι υποσχέσεις και φτιαχτούν ταρτάν στα γήπεδα σε Λευκίμμη και Αχαράβη, θα έχουμε σπουδαία αποτελέσματα στο εγγύς μέλλον. Για τους αγώνες ενημέρωσε η ΤΕ ΣΕΓΑΣ που παλεύει για να κρατήσει όρθιο και ανταγωνιστικό το στίβο του νησιού μας.

Το δελτίο τύπου της ΤΕ ΣΕΓΑΣ

 

Με επιτυχία διεξήχθησαν οι Αγώνες Στίβου Δημ. Σχολείων που διοργάνωσε η Τ.Ε ΣΕΓΑΣ Κέρκυρας την Τετάρτη 5/6/2024, υπό την Αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και την συνεργασία της Περιφέρειας Ι.Ν και του Δήμου Κεντρικής Κέρκυρας. Στους Αγώνες συμμετείχαν 200 περίπου μαθητές-ιες και σημειώθηκαν αξιόλογες επιδόσεις, παρά τις δύσκολες υποδομές του Εθνικού Σταδίου Κέρκυρας.

Τους Αγώνες παρακολούθησαν εκπρόσωποι της Π.Ι.Ν και του Δήμου Κεντρικής Κέρκυρας και διαπίστωσαν για άλλη μια φορά την πλήρη εγκατάλειψη του Σταδίου. Ο ΣΕΓΑΣ ευχαριστεί όσους συνέβαλαν στην επιτυχία των Αγώνων.

 Ευχαριστεί θερμά την Κλινική «Θεραπεία» των Αδελφών Μάνεση που πάντοτε από τον αείμνηστο ΤΑΣΟ ΜΑΝΕΣΗ είναι συνεχώς κοντά μας για την ασφαλή διεξαγωγή των Αγώνων.

Επίσης ευχαριστεί τους Χορηγούς των Αγώνων «Φωτοτυπικό Κέντρο Κώστας Νάκος» και την «Cava Λιάκουρας».

 

Τα αποτελέσματα

ΑΓΟΡΙΩΝ

50μ. αγοριών Γ΄& Δ΄ τάξη

Μάζης Ιωάννης                                1ο Δ.Σ.                   7.87

Ίσερης Γιώργος                 Γαστουρίου        8.14

Κουρής Δημοσθένης      4ο Λευκίμμης     8.25       

 Κάντας Άγγελος              4ο Λευκίμμης     8.26

Γκερέκος Ακύλλας           1ο Δ.Σ.                   8.36

Αρμενιάκος Χρήστος     4ο Αθηναγόρειο               8.41

 

600μ. αγοριών Γ΄& Δ΄ τάξη

Χανδρινός Θωμάς           4ο Αθηναγόρειο               1΄57΄΄

Βλάσσης Αλέξανδρος    4ο Λευκίμμης     1΄59΄΄2

Πηγής Νίκος                       Αλεπούς              2΄02΄΄3

Γουρδούκης Αλεξ.           Αργυράδων       2΄12΄΄

Κλίνης Μύρωνας             Βιρού                    2΄18΄΄6

Κοντοστάνος Κων/νος   1ο Δ.Σ.                   2΄23΄΄

 

60μ. αγοριών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Σγούρος Μάριος              Σπαρτύλα           9.44

Πλασκασοβίτης Κων.     4ο Λευκίμμης     9.59

Σπύρου Πάρης                  12ο Δ.Σ.                 9.60

Κουλούρης Μάξιμος      Περιβολίου        9.67

Τσαποκύριακας Αλεξ.   7ο Δ.Σ.                   9.93

Κώτσης Πέτρος                 1ο Δ.Σ.                   9.95       

 

1000μ. αγοριών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Καλυβιώτης Ηλίας           1ο Δ.Σ.                   3΄28΄΄3

Αυλωνίτης Γιώργος         Αγρού                   3΄29΄΄0

Μίαρης Δημήτρης           1ο Λευκίμμης     3΄32΄΄7

Γουναρόπουλος Μαρ.   Καρουσάδων    3΄34΄΄1

Αρμένης Σταμάτης          Καναλίων            3΄40΄΄0

Μηλιώτης Ιωάννης         Αγρού                   3΄45’’0

 

 

Μήκος αγοριών Γ΄& Δ΄ τάξη

Πλασκασοβίτης Οδ.       4ο Λευκίμμης     3.65

Βραχλιώτης Φίλιππος    Μπενιτσών         3.45

Αργυρός Βασίλης            Βελονάδων        3.18

Μακροδημήτρης Ιωαν. Βελονάδων        3.13

Σταθόπουλος Σπύρος    4ο Δ.Σ.                   3.03

Κορακιανίτης Θοδωρής                Βελονάδων        2.98

 

Μήκος αγοριών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Ραράκος Σπύρος              11ο Δ.Σ.                 4.50

Μηλιώτης Αλεξ.                               Αγρού                   4.34

Παπαδόπουλος Αγγ.      Αγ. Ιωάννη         4.02

Σπύρου Σπύρος                                12ο Δ.Σ.                 3.92

Σγούρος Σέργιος              Κ. Κορακιάνας  3.80

Μαυρόπουλος Πάρης   Π. Πόλης              3.79

 

Ύψος αγοριών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Κοσκινάς Ιωάννης           6ο Δ.Σ.                   1.30

Πάνου Αθανάσιος           4ο Αθηναγόρειο               1.25

Κάντας Βασίλης                               6ο Δ.Σ.

 

Σφαιροβολία αγοριών Γ΄& Δ΄ τάξη

Πλασκασβίτης Γεωρ.      4ο Λευκίμμης     8.92

Αυλωνίτης Θανάσης      Ποταμού             8.24

Παληκύρας Κων/νος      4ο Αθηναγόρειο               6.86

Μπάνος Ευάγγελος        5ο Δ.Σ.                   6.38

Νικολούζος Άγγελος      4ο Αθηναγόρειο               6.26

Λειτούργης Κων/νος      2ο Λευκίμμης     5.88

 

Βαθμολογία Αγοριών

4ο Δ.Σ. Λευκίμμης            31

4ο Αθηναγόρειο                               21

1ο Δημ. Σχολείο                 18

6ο Δημ. Σχολείο                 11

Δ.Σ. Αγρού                          11

Δ.Σ. Βελονάδων                               8

 

ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

50μ. κοριτσιών Γ΄& Δ΄ τάξη

Βασδάρη Σήλια                                Αλεπούς              8.43

Κότση Λουΐζα                    Καναλίων            8.75

Ζέρβα Διονυσία                               Αλεπούς              8.81

Κασάπογλου Ιωάννα     Βιρού                    9.18

Μπούα Σπυριδούλα       Βιρού                    9.36

Μπίσκου Αφροδίτη        Ο. Πόλης              8.41

60μ. κοριτσιών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Χονδρογιάννη Ισμ.         6ο Δ.Σ.                   9.05

Ρίζου Αλεξάνδρα             11ο Δ.Σ.                 9.26

Γκερέκου Αναστασία     Π. Πόλης              9.28

Ρουμπέκα Μαρία            1ο Λευκίμμης     9.48

Νοκοπούλου Φρατζ.      14ο Δ.Σ.                 9.58

Ζέρα Νεφέλη                    4ο Λευκίμμης     9.63

 

600μ. κοριτσιών Γ΄& Δ΄ τάξη

Μουζακίτη Νεφέλη        Αυλιωτών            2’02΄΄

Λούβρου Ζωή                    Βελονάδων        2΄23΄΄

Παπαβλασοπούλου Κ.  2ο Λευκίμμης     2΄33΄΄

Λειτούργη Αμαλία          2ο Λευκίμμης     2΄42΄΄

Γογγάκη Μαρία                               1ο Δ.Σ.                   2΄52΄΄

Μουρίκη Αθηνά               1ο Δ.Σ.                   2΄57΄΄

 

1000μ. κοριτσιών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Κατωμέρη Ζωή                 1ο Λευκίμμης

Βλάσση Έλενα                   4ο Λευκίμμης

Σακκά Σπυριδούλα         14ο Δ.Σ.

Βλάχου Σοφία                   Βελονάδων

Μακρή Έλενα                    Βελονάδων

Τσιάντη Μαργαρίτα      Κοντοκαλίου

 

Μήκος κοριτσιών Γ΄& Δ΄ τάξη

Αυλωνίτη Έλενα               Βελονάδων        3,78

Πρίφτη Χριστίνα              1ο Θιναλίων        3,48

Κουλούρη Σοφία             2Ο Λευκίμμης     3,43

Κοσκινά Αφροδίτη          12ο Δ.Σ.                 3,21

Μπαντούνου Μαγδ.      Αγρού                   2,94

Βουργίδη Χριστίνα         4ο Αθηναγόρειο               2,92

 

Μήκος κοριτσιών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Ρίγγα Έλενα                       Κ. Κορακιάνας  4.54

Παραμυθιώτη Ιωάννα   Αγρού                   4.09

Ντάσκα Ιωάννα                               11ο Δ.Σ.                 3,77

Κορακιανίτη Έλενα         Βελονάδων        3,72

Ρίγου Κασσιανή                               2ο Λευκίμμης     3,70

Μανή    Δέσποινα            1ο Θιναλίων        3,34

 

Ύψος κοριτσιών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Πανδή Εβελίνα                                Μαντουκιού      1,20

Βάρθη Αλεξία                   Κυνοπιαστών    1,15

Κουλούρη Αποστολία    2ο Λευκίμμης     1,10

Παπαβλασοπούλου Ε.   2ο Λευκίμμης     1,10

Παγιατάκη Ευαγγελία   4ο Αθηναγόρειο               1,10

Μεσσήνη Ιωάννα            4ο Αθηναγόρειο               1,05

 

Σφαιροβολία κοριτσιών Ε΄& ΣΤ΄ τάξη

Γαστεράτου Αικατερίνη               4ο Λευκίμμης     6,71

Παγιατάκη Μαρίνα        4ο Αθηναγόρειο               6,51

Μίαρη Σοφία                    Περιβολίου        6,31

Σίγκι Σίνι                              Αγ. Ιωάννη         4,50

 

Βαθμολογία Κοριτσιών

Δ.Σ Βελονάδων                 20

2ο Δ.Σ. Λευκίμμης            20

4ο Δ.Σ. Λευκίμμης            13

Δ.Σ. Αλεπούς                     11

1ο Δ.Σ. Λευκίμμης            10

11ο Δ.Σ.                                 9

 

ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια