Τρίτη 18.06.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Β΄ Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Παρά την ήττα 63-75 από την Αστράκα η ΓΕΚ αλλά ανέβηκε στην Α΄

ΜΠΑΣΚΕΤ
25 Μαΐου 2024 / 20:00

Στο ματς με την Αστράκα, που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον μετά την παραίτηση του Αίολου, η ΓΕΚ βρέθηκε πίσω στο δεκάλεπτο με 9 πόντους, ισοφάρισε στο ημίχρονο, αλλά οι Γιαννιώτες καλύτεροι στο β΄ μέρος πήραν τη νίκη και μαζί με τους Νέους Βίκου και την ΓΕΚ ανεβαίνουν στην Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ΓΕ Κέρκυρας παίζοντας για την τελευταία αγωνιστική των μπαράζ ανόδου από την Β΄στην Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ, έχασε στο κλειστό του ΕΑΚΚ από την Αστράκα, σε ένα ματς όπου με νίκη θα κέρδιζε την άνοδό της στην Α΄κατηγορία. Παρ΄ όλα αυτά δεν έχασε το εισιτήριο της ανόδου, επειδή είχε μια ακόμη ευκαιρία, υπήρχε ένα ματς λιγότερο με αντίπαλο τον Αίολο Αστακού, που είχε αναβληθεί και θα γινόταν 2 Ιούνη στο κλειστό του ΕΑΚΚ. Όμως η ομάδα του Αίολου παραιτήθηκε του αγώνα και η ΓΕΚ τον παίρνει στα χαρτιά και ισοβαθμεί στην 3η θέση με τον Γρηγόρη Λιακατά, έχει όμως καλύτερο πλεονέκτημα από τον αντίπαλό της στα μεταξύ τους ματς και επιστρέφει μετά μια σεζόν στην Α΄κατηγορία, πετυχαίνοντας τον αρχικό της στόχο.

Δεκάλεπτα: 10-19, 31-31 (ημίχρονο), 47-58, 63-75

Διαιτητές: Ντάγκας-Αγιούς

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος 2, Σαγιάς 2, Αγιοβλασίτης 7(1), Ζέρβας 11, Περούλης 28(2), Καϊσάκης 2, Πάλλης 8, Βαλσάμης, Μπιζιάνης 3, Πανάρετος.

Αστράκα B.C.:  Μπέλλος 8(2), Παπανικολάου 14(2), Σιουμάλας 2, Τασιούλας 6(2), Τάσσος 21(3), Νυφαντής 2, Φουρλάνης, Λούντζης 22.