Τρίτη 18.06.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ: Νίκη ανόδου η ΓΕΚ 79-50 εκτός έδρας τον Αίολο Αστακού

ΜΠΑΣΚΕΤ
18 Μαΐου 2024 / 21:21

Στο ματς ανόδου η ΓΕΚ δυσκολεύτηκε στο α΄ ημίχρονο από τον Αίολο ο οποίος ήταν δίπλα στο σκορ, αλλά ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 8-27 τελείωσε το ματς

Η ΓΕ Κέρκυρας πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του Αίολου Αστακού με 79-50 και ουσιαστικά την άνοδο (επιστρέφοντας μετά από μια σεζόν) στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, μετά την διεξαγωγή της 7ης αγωνιστικής. Η ΓΕΚ βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τον Γρ. Λιακατά, αφού μπορεί να φτάσει στην 3η θέση που οδηγεί στην άνοδο, αν κερδίσει ένα από τα δυο ματς που έχει στην έδρας της (με Αστράκα και τον Αίολο Αστακού από αναβολή), ο Γρ. Λιακατάς έχει ένα ματς ακόμη, αλλά σε περίπτωση  ισοβαθμίας υπερτερεί η ΓΕΚ η οποία θα ακολουθήσει στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ τους Νέους του Βίκου Ιωαννίνων και την Αστράκα Ιωαννίνων.

Στο ματς ανόδου η ΓΕΚ δυσκολεύτηκε στο α΄ ημίχρονο από τον Αίολο ο οποίος ήταν δίπλα στο σκορ, αλλά ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 8-27 τελείωσε το ματς υπέρ της Κερκυραϊκής ομάδας που είχε σκόρερ τον Αγιοβλασίτη 23 και τον Περούλη με 13 πόντους .

Δεκάλεπτα: 9-9, 19-20 (28-29 ημίχρονο), 8-27, 14-23 (50-79 τελικό)

Αίολος Αστακού (Καρατσώρης): Σταύρου 5, Κακαβάς, Μπαρούχας 7(3), Ελευθεράτος 2, Σούρλας 9(1), Αντωνόπουλος 4, Ρηγάτος, Κακούρης, Τσάνος Γ. 4, Καραγιάννης 16(4), Τσάνος Α., Γκάτσας 2.

ΓΕ Κέρκυρας (Σπ. Δεσύλλας): Λέισος 4, Σαγιάς Α. 13(1), Αγιοβλασίτης 23(2), Ζέρβας 9, Περούλης Ε. 15(2), Πάλλης 6, Μπιζιάνης 1, Πανάρετος.

Γρηγόρης Λιακατάς- Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος α.α. 20-0

ΦΩΤΟ@ ΓΕ Κέρκυρας,  Παίκτες, παράγοντες, ο προπονητής Σπ. Δεσύλλας και ο βοηθός Στ. Τσιώλης, σε αναμνηστική φωτογραφία μετά την νίκη ανόδου της ΓΕΚ