Τρίτη 14.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ – Playoff, Γ΄ Εθνική: Έχασε ο Ιόνιος εκτός, 90-61 από την Αχαγιά ΄82

PLAYOFF
28 Απριλίου 2024 / 20:27

Ο Ιόνιος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε πάρει μεγάλη νίκη στο κλειστό της Κ. Αχαγιάς, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε.

Ο Ιόνιος στο πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης των μπαράζ ανόδου έπαιξε στην Κάτω Αχαγιά με την ομώνυμη ομάδα από την οποία έχασε με 90-61. Είναι μια σειρά τριών αγώνων που περνάει στον τελικό η ομάδα που θα φτάσει στις δυο νίκες και θα ακολουθήσει αγώνας στο κλειστό του ΕΑΚΚ, με την Αχαγιά ΄82 να περνάει τελικό αν νικήσει, αν όμως επικρατήσει η Κερκυραϊκή ομάδα θα έχουμε και τρίτο ματς στην Κ. Αχαγιά.

Ο Ιόνιος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε πάρει μεγάλη νίκη στο κλειστό της Κ. Αχαγιάς, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Η γηπεδούχος πήρε από την αρχή το προβάδισμα, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο το ματς, ξέφυγε ε 43-24 στο ημίχρονο και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, αφού ο Ιόνιος επιθετικά «δεν τραβούσε»

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά και ήλθε το 90-61 που απλά είναι μια νίκη και έπεται συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-24, 66-41, 90-61

Διαιτητές: Αργυρούδης-Σιδέρης-Αλεξόπουλος Χρ.

Ιόνιος (Π. Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 17(1), Wilson 3, Τσιτσές 5, Σπίνουλας 10(1), Κολότσιος 7(2), Στεμπάρης 2, Δεϊμέζης 10, Βαζούκης Φ. 2, Κιουρτζίδης 5(1)

ΣΗΜ.: Στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών ο Προμηθέας 2014 που έχει πλεονέκτημα έδρας ως τον τελικό, νίκησε με 83-59 την Παναχαϊκή. Οι νικητές των δυο ζευγαριών θα αναμετρηθούν στον τελικό για μια θέση ανόδου.