Σάββατο 04.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ, Γ΄ Εθνική: Έχασε στην Άρτα ο Ιόνιος 81-74 από Δόξα/Πύρρου

PLAYOFF
21 Απριλίου 2024 / 21:54

Η σειρά πήγε στο 1-1 (o Ιόνιος είχε νικήσει το πρώτο ματς) και θα αναμετρηθούν σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 24/4

Το δεύτερο ματς των playoff ανόδου για την Β΄ φάση έδωσε στην Άρτα ο Ιόνιος, όμως έχασε από την Δόξα/ Πύρρου 81-74, έτσι η σειρά πήγε στο 1-1 (o Ιόνιος είχε νικήσει το πρώτο ματς) και θα αναμετρηθούν σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 24/4 στην Κέρκυρα όπου ο νικητής θα περάσει στην επόμενη φάση.

Στο ματς της Άρτας ο Ιόνιος έλεγχε το ματς στο α΄ μέρος και ήταν μπροστά και στο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 25-11 στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία του σκορ, αντέδρασε ο Ιόνιος και με σερί 6-0 πέρασε πάλι μπροστά 62-63, αλλά ως εκεί, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στη συνέχεια και κράτησαν τη νίκη ως το τέλος.

Οι Δεϊμέζης, Γουίλσον οι σκόρερ του Ιόνιου, ενώ από τους Αρτινούς ο Ίλιτς με 22 πόντους ήταν ο σκόρερ του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 37-46, 62-57, 81-74

Διαιτητές: Λόρτος-Βασιλόπουλος-Κασούμης

Δόξα Πύρρου Άρτας: Ιωαννίδης 7(1), Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Δόνος 9, Μπάλλας 15, Θώδης 16, Ilic 22(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 12(3)

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Wilson 13(2), Τσιτσές 4, Σπίνουλας 6, Κολότσιος 2, Στεμπάρης 10, Βαζούκης Ι. 8(2), Δεϊμέζης 16(1), Βαζούκης Φ. 11(3), Κιουρτζίδης 4.

ΦΩΤΟ@ epirusbasket, από το ματς Δόξα Πύρρου Άρτας – Ιόνιος 81-74