Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α΄Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Ήταν Λέων, μεγάλη νίκη στην παράταση 99-94 την ΓΕ Αγρινίου (photos)

ΜΠΑΣΚΕΤ
30 Μαρτίου 2024 / 19:48
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ένα εκπληκτικό ματς έγινε ανάμεσα σε Λέοντα Κέρκυρας και ΓΕ Αγρινίου, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ, κρίθηκε στην παράταση με νικητή τον Λέοντα. Η νίκη αυτή και τυπικά κλείδωσε την παραμονή στην κατηγορία του Λέοντα.

Μετά από ένα 17-17 στο 1ο  δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και ο Λέων τους κυνηγούσε, είχε όμως μεγάλο ηγέτη και σκόρερ τον Σπύρο Χονδρογιάννη, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην παράταση, έναν Περούλη σε πολύ μεγάλη μέρα να δίνει παντού μάχες, αλλά και ψυχάρες όλους τους παίκτες πήρε σπουδαία νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 4ο δεκάλεπτο δυο φορές ήταν με 10 πόντους μπροστά η ΓΕΑ, αλλά τα παιδιά του Λέοντα δεν τα παράτησαν, ακόμα και όταν σαράντα δεύτερα πριν το τέλος ήταν το σκορ 79-85, με δυο απίστευτα τρίποντα έφεραν το ματς στα ίσια, ενώ στην παράταση τα έδωσαν όλα και πήραν τη νίκη με δυο βολές του Σπ. Χονδρογιάννη 8 δεύτερα πριν το τέλος, όπου και πανηγύρισαν ανάλογα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-45, 55-60, 85-85 (κ.α.), 96-94 (παρ.)

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 11(2), Σέκας 15(3), Τζιανούμης 7, Στεργίου Λ. 6(2), Περούλης 27(2), Γαληνάκης 1, Βλασερός, Γαρνέλης, Χονδρογιάννης 29(4)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 30(4), Πολύζος 2, Καραγιάννης 14(1), Τραγουδάρας, Κάκος 11(2), Σταμούλης 18(3), Μοίρης, Καντερές, Δάρλας 7(1), Τσέπας 12, Καλαμπαλίκης