Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ Γ΄ Εθνική: Ο Ιόνιος γκρέμισε 72-60 από την κορυφή τον Προμηθέας 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ
10 Μαρτίου 2024 / 20:23

Ένας εξαιρετικός Ιόνιος, για ένα ακόμη ματς, στο κατάμεστο κλειστό του ΕΑΚΚ νίκησε εύκολα με 72-60 τον πρωτοπόρο Προμηθέα 2014 και τον γκρέμισε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παράλληλα δε διατηρήθηκε στην 3η θέση ο ίδιος και ελπίζει για κάτι ακόμη καλύτερο.

Ο Ιόνιος μπήκε δυνατά στο ματς, δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ πήρε διαφορά 9 πόντων (38-27) στο ημίχρονο και έδειξε ότι ήταν το αφεντικό του παιχνιδιού. Στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (στο 25΄ το σκορ ήταν 50-29) και στο τέλος άνετα πανηγύρισε έναν ακόμη θρίαμβο έχοντας Γ. Βαζούκη και Δεϊμέζη κορυφαίους σκόρερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-27, 58-41, 72-60

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Κώνης-Δώνης

Ιόνιος (Πάνος Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 18(2), Wilson 11, Τσιτσές 4, Σπίνουλας 7(2), Κολότσιος 3(1), Στεμπάρης 9, Ξεπαπαδέας, Δεϊμέζης 17, Βαζούκης Φ., Κατσαρός 3(1), Χατζής.