Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α΄ Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Αναμενόμενη ήττα του Κερκυραϊκού, 79-57 στο Καναλάκι

ΜΠΑΣΚΕΤ
09 Μαρτίου 2024 / 21:47

Πήγε στο Καναλάκι ο αδιάφορος βαθμολογικά Κερκυραϊκός να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα η οποία είναι από τις πρωταγωνίστριες της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ και κυνηγάει τον τίτλο. Η λογική έλεγε ότι η νίκη των γηπεδούχων είναι σίγουρη και έτσι έγινε.

Από τη μια πλευρά το Καναλάκι είχε κίνητρο και δεν πέρναγε από τη σκέψη του άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη, τα παιδιά του Κερκυραϊκού πήγαν να παίξουν και να προσπαθήσουν για το καλύτερο, το ματς το πήρε (και εύκολα) αυτός που το ήθελε περισσότερο.

Ο ΚΓΣ άντεξε στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και ήταν κοντά στο σκορ 24-22, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πολύ καλοί και στην άμυνα και στην επίθεση, έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου 46-29 και τελείωσαν εκεί το παιχνίδι. Διαδικαστικό ήταν το β΄ μέρος, δεν μπορούσε τίποτε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-29, 62-43, 79-57

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 8(2), Ιωαννίδης 7(1), Καραγιάννης 9(1), Γείτονας 13(3), Παπαζυγούρας 8, Τάσσος 12(2), Ζολώτας 10, Κολιούσης 1, Παππάς, Δούβλης 11

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Ρίζος, Κουλούρης, Τρικαλιώτης 19(2), Πετρόπουλος, Αλαμάνος 2, Κοτίνας, Ζερμπιώνης 2, Γεωργίου, Μπουας, Μητρόπουλος 7, Παπαβλασόπουλος 4(1), Ρουμελιώτης 23(3).