Τοπικά πρωταθλήματα: Ο ΟΦΑΜ 5-0 τον Κερ. Αγ. Νικολάου, Κρόνος - ΑΟ Κέρκυρα 0-1

Α΄ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
03 Μαρτίου 2024 / 18:39

Στο Περιβόλι ο ΑΟ Κέρκυρα πήρε μεγάλο διπλό και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της κορυφής

Με το ματς της Β΄ κατηγορίας (ΠΑΟ Σφακιανάκης Β΄ - Αστέρας Σπαρτύλα) που ξεκίνησε 6.30μ.μ. και είναι σε εξέλιξη ολοκληρώνονται η 19η στην Α΄ και η 23η αγωνιστική στη Β΄ κατηγορία, που ξεκίνησε Σάββατο με 6 αγώνες.

Στην Α΄ κατηγορία ο ΟΦΑΜ σκόρπισε με 5-0 τον Κεραυνό Αγ. Νικολάου και παραμένει στη 2η θέση μόλις 2 βαθμούς πίσω από τον αντίπαλό του. Ο Πουλημένος στο 20΄άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια ο Γκεμπερσιώτης στο 30΄έκανε το 2-0 σκορ ημιχρόνου, Στην επανάληψη ο Καρβούνης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 61΄, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στη συνέχεια και την ευκαιρία να μειώσουν, ο Σκολαρίκης στο 70΄και ο Α. Γραικός στο 72΄διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Στο Περιβόλι ο ΑΟ Κέρκυρα πήρε μεγάλο διπλό και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της κορυφής επί του Κρόνου ο οποίος ούτε από εκτέλεση πέναλτι δεν μπορούσε να σκοράρει (έχασε 2). Στο 20΄κέρδισε πέναλτι η ομάδα των Αργυράδων που εκτέλεσε άουτ ο Σουλάνης, ενώ στο 31΄είχαμε για τον ΑΟ Κέρκυρα το 0-1 με τέρμα του Τσαδήλα. Νέο πέναλτι για τον Κρόνο στο 80΄ ο Λ. Λέσσης ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Λ. Πισσιάνη που απέκρουσε και οι τρεις βαθμοί πήγαν στον ΑΟΚ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρόνος έπαιξε με 10 παίκτες αφού με 2η κίτρινη αποβλήθηκε ο Γραικός.

Στην Β΄ κατηγορία δεν είχαμε την έκπληξη, ο Οδυσσέας στους Αυλιώτες νίκησε την νεανική Θύελλα, εύκολα οι Φοίνικες 4-0 νίκησαν τα Κανάλια, ενώ ο Ηρακλής Αγ. Δέκα ήταν καλύτερος και πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Εθνικού Περουλάδων με 2-0 με δυο τέρματα που πέτυχε ο Γ. Νικηφόρος. Τέλος ο Ηρακλής  Σφακερών νίκησε στο ντέρμπι με 2-1 τον Κάβο και έμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα που με προϋποθέσεις οδηγεί στην άνοδο.