Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ Γ΄ Εθνική: Ο Ιόνιος συνεχίζει, 75-66 την ΚΑΕ Παραμυθιάς

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
25 Φεβρουαρίου 2024 / 20:54

Η ποιότητα του Ιόνιου είναι τέτοια που δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να κάνει την έκπληξη

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ο Ιόνιος πήρε μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά επί της Παραμυθιάς με 75-66 και διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αντίθετα από τους Θεσπρωτούς που έμειναν κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Είχαμε ένα ματς με διακυμάνσεις, η Παραμυθιά που καιγόταν για τη νίκη, μπήκε καλά στην αρχή, πήρε διαφορά 6 πόντων, 13-19, που κάλυψε γρήγορα ο Ιόνιος, όταν βρέθηκε 12 πόντους πίσω 50-38 δεν παράτησε το ματς το πάλεψε και προηγήθηκε 52-54, αλλά η ποιότητα του Ιόνιου είναι τέτοια που δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να κάνει την έκπληξη και το τελικό 75-66 είναι απόλυτα δίκαιο.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να δείξουν κάτι και να προηγηθούν στο α΄ δεκάλεπτο, μάλιστα 2΄39 πριν τη λήξη του ήταν 13-19 μπροστά στο σκορ αλλά ένα 7-0 του Ιόνιου το έκλεισε με 20-19.  Η Παραμυθιά βρέθηκε πάλι μπροστά με 26-29 στο β΄ δεκάλεπτο 7΄16 πριν το τέλος του αλλά, ο Ιόνιος με καλή αμυντική λειτουργία και λύσεις στην επίθεση με επί μέρους 20-2 πέρασε μπροστά με 46-31 2΄50΄΄  πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, χωρίς όμως να σκοράρει ως το τέλος για το ημίχρονο, με την Παραμυθιά να μειώνει 46-38 στη λήξη του πρώτου μισού του ματς.

Στο  γ΄ δεκάλεπτο ο Ιόνιος ανέβασε τη διαφορά σε 50-38 και κάπου εκεί χαλάρωσε, με επί μέρους 0-11 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 50-49 στο 25΄30΄΄ και πέρασαν μπροστά στη συνέχεια 52-54. Κάπου εκεί σοβαρεύτηκε ο Ιόνιος, έδειξε ποια είναι η καλύτερη ομάδα, παρά την μαχητικότητα και τις προσπάθειες των αντιπάλων, μπόρεσε να περάσει μπροστά 59-56 στο 30΄και στη συνέχεια άνοιξε τη διαφορά 68- 58 και 74-64 για να φτάσει στην τελική νίκη με 75-66.