Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Ο ΠΑΟ Σφακιανάκης πήρε με 2-1, το ντέρμπι με τους Φοίνικες

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΠΣΚ
14 Φεβρουαρίου 2024 / 19:27

ΚΕΡΚΥΡΑ. Δυο εξ αναβολής αγώνες για την Β΄ κατηγορία της ΕΠΣΚ, έγιναν Τετάρτη 14 Φλεβάρη. Και τα δυο παιγνίδια στο γήπεδο του Ολύμπου 3μ.μ. και 5.30μ.μ.

Οι Φοίνικες στις 15.00 αντιμετώπισαν τον ΠΑΟ Σφακιανάκη Β΄ σε ματς που αναβλήθηκε την περασμένη Κυριακή λόγω της κακοκαιρίας στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής. Ένα ματς πολύ σημαντικό και για τις δυο ομάδες που κυνηγάνε την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα Η ομάδα του ΠΑΟ Σφακιανάκη ήταν πιο ουσιαστική και καλύτερη, ιδίως στο β΄ μέρος και πήρε τη νίκη με 2-1, με ανατροπή μάλιστα στο σκορ. Είχαν προηγηθεί στις αρχές του παιγνιδιού οι Φοίνικες, αλλά με την έναρξη του β΄ μέρους ισοφάρισε ο ΠΑΟΣ και κυνήγησε στη συνέχεια ένα δεύτερο γκολ και τη νίκη και τα κατάφερε στο τέλος, περνώντας έτσι στην 3η θέση και έχει και ματς λιγότερο..

Στις 17.30 έγινε το εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής ΑΕ Καναλίων – Βασιλάτικα, αδιάφορο βαθμολογικά, με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοικτά και επιθετικά και τους γηπεδούχους να είναι οι νικητές με 3-1. Ο Π. Ρέτσης στο 14΄άνοιξε το σκορ για το 0-1 και δέκα λεπτά αργότερα είχε δοκάρι, ενώ στο 34΄ισοφάρισε ο Μπακίου και δυο λεπτά μετά ο Μούτας έκανε το 2-1 (σκορ ημιχρόνου), με τον ίδιο να έχει δοκάρι για τα Κανάλια στο 40΄. Σρο 70΄με κόκκινη αποβλήθηκε ο Γεωργοπάλης των φιλοξενούμενων, ενώ στο επόμενο λεπτό είχαν δοκάρι τα Κανάλια με τον Μπάκολη, για να κλείσει το σκορ στο 85΄ ο Κουκέσης.