Μπάσκετ Γ΄ Εθνική: Ο Ιόνιος σκόρπισε 102-68 τον ΑΓΣΙ στα Γιάννενα

ΜΠΑΣΚΕΤ
11 Φεβρουαρίου 2024 / 20:33

Η ποιότητα των ομάδων ήταν τέτοια που δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας του Ιόνιου

Ο Ιόνιος όπως αναμενόταν θα έπαιρνε τη νίκη στα Γιάννενα με αντίπαλο τον ουραγό ΑΓΣΙ, τα κατάφερε πολύ εύκολα, σκορπίζοντας κυριολεκτικά τον αντίπαλό του με το επιβλητικό 102-68. Η ομάδα του Π. Κοντογιάννη με τις εξαιρετικές εμφανίσεις και τις νίκες που κάνει τις τελευταίες εβδομάδες έχει αναρριχηθεί ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα και είναι στο χέρι της να μείνει στην εξάδα που θα της δώσει το δικαίωμα να μπει σε μπαράζ κατάταξης για άνοδο, στο τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Ιόνιος πήρε διαφορά 16 πόντων στο δεκάλεπτο 10-26, δεν πρόσεξε την άμυνά του στο β΄ και με επιμέρους 29-23 μείωσαν σε 39-48 στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι. Αλλά η ποιότητα των ομάδων ήταν τέτοια που δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας του Ιόνιου που στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε 32 πόντους. Ο Κολότσιος με 28, ο Στεμπάρης  21 και ο Wilson με 18 ξεχώρισαν στο σκοράρισμα, ενώ όλη η ομάδα απέδωσε εξαιρετικά.

Δεκάλεπτα: 10-26, 29-22 (39-48 ημίχρονο), 17-22, 12-32 (68-102 τελικό)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Μαγκλάρας 21(1), Ντούμας 17(1), Θεοδωρόπουλος 12, Τσόλης Γ. 5(1), Μακρής 6, Τούλιας 4(1), Τσόλης Ν., Κοντός, Παδιός Δ. 3(1), Παδιός Ζ., Δέζος.

ΑΣ Ιόνιος (Κοντογιάννης): Wilson X. 18(1), Στεμπάρης 21, Βαζούκης Ι. 14(2), Κολότσιος 28(7), Τσιτσές 7, Σπίνουλας 7(1), Κατσαρός 3(1), Χατζής 4, Κιουρτζίδης, Εφέπουλος, Γκάλας.