Σάββατο 27.07.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Τοπικά πρωταθλήματα: Νίκες για Αναγέννηση (2-1 τον Κρόνο) και Όλυμπο (2-0 τον ΠΑΟΣ) (photos)

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
11 Φεβρουαρίου 2024 / 19:20

Η Αναγέννηση και ο Όλυμπος πήραν τη νίκη και συνεχίζουν για το κυνήγι του τίτλου

Ολοκληρώθηκε η 16η  αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣΚ την Κυριακή, με τις ομάδες της Αναγέννησης και του Ολύμπου να παίρνουν τη νίκη και να συνεχίζουν για το κυνήγι του τίτλου. Ο ΟΦΑΜ δεν πήγε λόγω καιρού στους Παξούς.

Η Αναγέννηση Περιβολίου αν και ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 1΄ ο Θηραίος έκανε το 1-0, δυσκολεύτηκε στη συνέχεια, ο Κρόνος ισοφάρισε στο 56΄με την Γαμπρό (Δ. Βλάσση), αλλά ο Τσεβανέδης στο 86΄ έκανε το 2-1 και λύτρωσε τους γηπεδούχους. Ο Όλυμπος μετά από ένα ανούσιο α΄ μέρος ήταν πολύ καλός στην επανάληψη, πίεσε τον ΠΑΟ Σφακιανάκη, είχε δοκάρι στο74΄με τον Χρ. Γραμμένο και στο 84΄ο Π. Γραμμένος με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χρ. Γραμμένος πέτυχε το τελικό 2-0.  Οι Μπενίτσες εύκολα νίκησαν 4-0 την Ομόνοια, ενώ στο γειτονικό ντέρμπι του Βορρά, Αχιλλέας και Θιναλιακός έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο των Νυμφών.

Β’  Ε.Π.Σ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Στην Β΄ κατηγορία της ΕΠΣΚ μόλις 2 ματς είχε την Κυριακή, ο Οδυσσέας όπως αναμενόταν εύκολα νίκησε 4-0 τα Βασιλάτικα, ενώ το ματς Φοίνικες – ΠΑΟ Σφακιανάκης Β΄ ήταν προγραμματισμένο να ξεκινήσει 17:30.