Σάββατο 28.09.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Τοπικά, Α΄ Κατηγορία: Νίκες των πρωτοπόρων ΟΦΑΜ, Ολύμπου, ΑΟ Κέρκυρα στην Α΄

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
28 Ιανουαρίου 2024 / 18:21

Στην Α΄ κατηγορία και οι τέσσερις πρωτοπόροι νίκησαν αυτή την αγωνιστική και τίποτε δεν άλλαξε στο βαθμολογικό πίνακα

Στα ματς των τοπικών πρωταθλημάτων της Κυριακής, ο ΟΦΑΜ με τη δύσκολη νίκη του επί του Θιναλιακού είναι στο «κυνήγι» της Αναγέννησης, ενώ ο Όλυμπος ακολουθεί μετά την νίκη του 3-2 επί των Μπενιτσών.

Στην Α΄ κατηγορία και οι τέσσερις πρωτοπόροι νίκησαν αυτή την αγωνιστική και τίποτε δεν άλλαξε στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ το ματς ΑΟ Παξών – Κεραυνός Αγ. Νικολάου δεν έγινε λόγω αέρα δεν μπορούσαν να πάνε στους Παξούς οι φιλοξενούμενοι, ενώ σε εξέλιξη είναι το ματς Βολίδα-ΑΕ Φαιάκων.

Ο ΟΦΑΜ δύσκολα έκαμψε την αντίσταση του πολύ καλού Θιναλιακού με 2-1, με ηγέτη και σκόρερ τον Σπ. Σπίνουλα που στο 45΄με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και στο 78΄με πέναλτι το 2-1, αφού στο 75΄ο Θιναλιακός είχε ισοφαρίσει με τον Γκόγκο.

Ο Όλυμπος πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε 3-2 τις Μπενίτσες, αφού προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Προηγήθηκε με τέρμα του Δημητριάδη στο 44΄και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ναπ. Ψαρράς έκανε το 2-0, ενώ με την έναρξη του Β΄ μέρους και στο 46΄ο Χρ. Γραμμένος έκανε το 3-0. Μείωσαν οι Μπενίτσες στο 56΄με τον Πρ. Πάγκαλη και στο 69΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Β. Ψαρά για το τελικό Μπενίτσες-Όλυμπος 2-3.

Ο ΑΟ Κέρκυρα με γκολ του Γραικού στο 8΄ νίκησε την Ομόνοια και παραμένει στους διεκδικητές του τίτλου.

Στη Β΄ κατηγορία ο Οδυσσέας Αυλιωτών στο ματς της ημέρας δεν μπόρεσε στο γήπεδό του να κάμψει την αντίσταση του Κάβου και έμεινε στο 2-2, αλλά και τρεις βαθμούς από την Ολυμπιάδα που είναι στην κορυφή. Η ομάδα των Σφακερών συνεχίζει να εντυπωσιάζει, πέρασε στην 3η θέση μετά τη νίκη της με 6-0 επί των Καναλίων. Παρθενική νίκη για τα Βασιλάτικα στο πρωτάθλημα, νίκησαν 5-2 την νεανική Θύελλα.