Τοπικά πρωταθλήματα: Νίκες για Ολυμπιάδα, Φοίνικες, Δία Κασσιόπης
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/megas alexandros olibiada1706374730.jpg?crop=800,480)
Νίκες για την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Καρουσάδων, τους Φοίνικες και το Δία Κασσιόπης στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.
Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου (16η αγωνιστική) της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, η πρωτοπόρος Ολυμπιάδα Καρουσάδων, οι Φοίνικες και ο Δίας Κασσιόπης.
Η Ολυμπιάδα στο γήπεδο του Ολύμπου σαφώς καλύτερη πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Μ. Αλέξανδρο με 3-0, με σκόρερ τον Μπαρδούση που άνοιξε το σκορ στο 25΄ εκμεταλλευόμενος λάθος γύρισμα αντιπάλου και τον Βλασσερό στο 48΄με κτύπημα φάουλ και στο 56΄με δυνατό πλασέ, ενώ στο 70΄ο Μπαρδούσης είχε σουτ στο δοκάρι για την ομάδα του Θανάση Μαρτίνου.
Οι Φοίνικες πέρασαν από την δύσκολη έδρα της Στρογγυλής, νίκησαν τον ανεβασμένο Ατρόμητο με 3-0, ενώ ο Δίας Κασσιόπης στο γήπεδο των Αυλιωτών, μπόρεσε το 2-2 να το κάνει 2-5 στο β΄ μέρος και να πάρει μεγάλη νίκη κόντρα στον Εθνικό.
Σε εξέλιξη είναι το πολύ ενδιαφέρον ματς ΠΑΟ Σφακιανάκης Β΄- Ηρακλής Αγ. Δέκα που ξεκίνησε στις 5.30μ.μ.
Β΄ ΕΠΣΚ
Αποτελέσματα/ Πρόγραμμα (16η αγων.)
ΠΑΟ Σφακιανάκης Β΄- Ηρακλής Αγ. Δέκα σε εξέλιξη
Μ. Αλέξανδρος – Ολυμπιάδα Καρουσάδων 0-3
Εθνικός Περουλάδων – Δίας Κασσιόπης 2-5
Ατρόμητος Στρογγυλής – ΑΟ Φοίνικες 0-3
Κυριακή 28/1/2024 ώρα 12.00
Ηρακλής Σφακερών – ΑΕ Καναλίων
ΑΟ Βασιλάτικα – Θύελλα
15.15 Οδυσσέας Αυλιωτών - ΑΟ Κάβος
Ρεπό ο Αστέρας Σπαρτύλα
Βαθμολογία
Ολυμπιάδα 39
Οδυσσέας 35
Δίας Κασσιόπης 29
ΑΟ Φοίνικες 29
Ηρακλής Αγ. Δέκα 28
Μ. Αλέξανδρος 26
Ηρακλής Σφακερών 26
ΠΑΟ Σφακιανάκης Β΄ 25
Κάβος 21
Ατρόμητος Στρογγυλής 14
Εθνικός Περ. 13
ΑΕ Καναλίων 10
Αστέρας Σπαρτύλα 6
Θύελλα 5
Βασιλάτικα 1
ΦΩΤΟ@ Α. Καρύδης, από το σημερινό ματς Μ. Αλέξανδρος – Ολυμπιάδα Καρουσάδων 0-3
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ
Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια