Παρασκευή 20.09.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Τοπικά πρωταθλήματα: Ο Θιναλιακός εύκολα 3-1 τον ΑΟ Κέρκυρα

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
20 Ιανουαρίου 2024 / 18:55

Στα άλλα ματς σημαντικές από βαθμολογικής άποψης νίκες πήραν ο ΠΑΟ Σφακιανάκης με 4-1 επί του Αχιλλέα Νυμφών σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο

Αυτό το Σαββατοκύριακο γίνεται η τελευταία αγωνιστική του Α΄ γύρου και σε Α΄ (13η αγωνιστική) και σε Β΄ (15η αγωνιστική) κατηγορία.

Στην Α΄ κατηγορία  είχαμε τέσσερα ματς, με πιο σπουδαίο αυτό ανάμεσα στον περσινό πρωταθλητή Θιναλιακό και τον ΑΟ Κέρκυρα στο γήπεδο της Κασσιόπης. Ο Θιναλιακός πήρε εύκολη νίκη, αφού προηγήθηκε στην πρώτη μισή ώρα του ματς με 3-0, από τέρματα του Χατζηδημητρίου στο 1΄και του Λεπενιώτη στο 29΄ και 30΄, με τον ΑΟ Κέρκυρα που ήταν μαχητικός και πάλεψε, να μειώνει στο 44΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μποζίκη.

Στα άλλα ματς σημαντικές από βαθμολογικής άποψης νίκες πήραν ο ΠΑΟ Σφακιανάκης με 4-1 επί του Αχιλλέα Νυμφών σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο, όπως και ο Κρόνος που δεν δυσκολεύτηκε να υποτάξει με 3-0 την Βολίδα, ενώ ο Κεραυνός Αγ. Νικολάου με την Ομόνοια έμειναν στο 0-0.

Στην Β΄ κατηγορία έγιναν δύο παιχνίδια με τους γηπεδούχους να βγαίνουν νικητές, ο Κάβος πολύ δυνατός υπέταξε 5-2 τους Φοίνικες, ενώ ο Μ. Αλέξανδρος με 3-1 την νεανική ομάδα του ΠΑΟ Σφακιανάκη Β΄.  Ένα ματς Θύελλα – Ηρακλής Σφακερών είναι σε εξέλιξη, ξεκίνησε 5.30μ.μ.

Βασιλάτικα                        1

ΦΩΤΟ@ Σπύρος Πίκουλας, από το σημερινό ματς ΠΑΟ Σφακιανάκης – Αχιλλέας Νυμφών 4-1