Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ Α΄ κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Βαριά ήττα του Φαίακα στην Πρέβεζα, 93-52 από την Νικόπολη

ΦΑΙΑΚΑΣ
13 Ιανουαρίου 2024 / 20:15

Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο α΄ δεκάλεπτο όταν και ήταν το σκορ 17-17, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια με βομβαρδισμό τρίποντων να ξεφεύγουν στο σκορ

Στην Πρέβεζα πήγε ο Φαίακας να αντιμετωπίσει την Νικόπολη στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής στης Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και υπέστη βαριά ήττα με 93-52. Βέβαια ήταν το πιο φυσιολογικό να χάσει με βάση τη δυναμική των ομάδων φέτος, αλλά η διαφορά των 41 πόντων είναι πολύ μεγάλη.

Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο α΄ δεκάλεπτο όταν και ήταν το σκορ 17-17, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια με βομβαρδισμό τρίποντων να ξεφεύγουν στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο 46-28, ένα σκορ που με τίποτε δεν μπορούσε να ανατρέψει ο Φαίακας. Μάλιστα στο β΄ μέρος το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι γηπεδούχοι άνοιγαν την ψαλίδα της διαφοράς, με τον Φαίακα απλά να περιμένει το σφύριγμα της λήξης.

Ο Τσιτσώνης με 7 εύστοχα τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους που είχαν συνολικά 15 εύστοχα, ενώ ο Αγιούς με 18 και ο Μαγκανάς με 10 προσπάθησαν για τον Φαίακα, που χρειάζεται νίκες στην προσπάθειά του να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 46-28, 71-38, 93-52

Νικόπολη: Παππάς, Κοντογιάννης 8, Σουλιώτης 10(1), Τσιτσώνης 21(7), Ροντογιάννης 6(2), Ζαλοκώστας 13(2), Κασκάνης 3(1), Χρήστου 17(1), Νίκας 15(1), Σαμπάνης, Αθανασίου.

Φαίακας: Αγιούς 18, Μοσχοβίτης, Κακαρούγκας 3(1), Γραμμένος 4, Τσαλαπάκας 6, Μοναστηριώτης 3(1), Ούστογλου 6, Θεόδοτος, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 10.

ΦΩΤΟ@ Νικόπολη Πρέβεζας, από το σημερινό παιγνίδι Νικόπολη – Φαίακας 93-52