Σάββατο 28.09.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Τοπικά πρωταθλήματα: Ο ΑΟ Κέρκυρα 4-0 στις Νυμφές, οι Παξοί 2-1 τον Θιναλιακό

ΤΟΠΙΚΑ
10 Δεκεμβρίου 2023 / 18:55

Σε εξέλιξη είναι το ματς ΠΑΟ Σφακιανάκης- Κεραυνός Αγ. Νικολάου που ξεκίνησε στις 6μ.μ.

Με την διεξαγωγή οκτώ αγώνων κλείνει η 9η στην Α΄ και 10η αγωνιστική στην Β΄ κατηγορία της ΕΠΣΚ, με ένα ματς να είναι σε εξέλιξη. Αναλυτικά είχαμε:

Στην  Α΄ κατηγορία ο ΑΟ Κέρκυρα εντυπωσιακός πέρασε εύκολα από τις Νυμφές, νίκησε 4-0 τον Αχιλλέα και διατηρεί την απόσταση των 3 βαθμών από την κορυφή. Η ομάδα του Ι. Χονδρογιάννη πέτυχε από δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο, σκόρερς ο Βλάχος στο 15΄και 72΄και ο Ι. Γραικός στο 34΄και 81΄.

Στους Παξούς η τοπική ομάδα με γκολ του 48χρονου Παντελή Γιαννούλη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6) νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Θιναλιακό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6' με τον Τσιαούση, ενώ ισοφάρισε στο 40' ο Απέργης για την ομάδα των Παξών. Ο Θιναλιακός στάθηκε άτυχος βλέποντας δύο φορές τη μπάλα να βρίσκει τα δοκάρια των αντιπάλων.

Ο Κρόνος στο Περιβόλι νίκησε την ουραγό Ομόνοια με 2-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας στους 10 βαθμούς.

Στη Β΄ κατηγορία, η Ολυμπιάδα μετά την ήττα της Κυριακής του Οδυσσέα πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή. Η ομάδα των Αυλιωτών που κέρδισε πέναλτι στο 20’ με τον Αγ. Μουζακίτη και αξιοποίησε ο Αυλωνίτης προηγήθηκε 0-1, όμως οι Φοίνικες γύρισαν το ματς, ισοφάρισαν με πλασέ του Ρίγγα στο 33΄ και δύο λεπτά αργότερα με πλασέ του Μπαλανίκα έκαναν το 2-1 που ήταν και τελικό σκορ. Στα άλλα ματς της Κυριακής ο Ηρακλής Αγ. Δέκα πέτυχε το σκορ της ημέρας, 6-0 τον Σπαρτύλα και πέρασε στην 3η θέση, ενώ πήραν βαθμολογικές ανάσες Ατρόμητος Στρογγυλής και ΑΕ Καναλίων που νίκησαν.

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έκαναν το ρεπό τους

ΦΩΤΟ@ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ, από το σημερινό  παιχνίδι ΑΟ Φοίνικες – Οδυσσέας Αυλιωτών 2-1