ΕΠΣΚ – ΤΟΠΙΚΑ: Όλυμπος και ΟΦΑΜ συνέτριψαν Κρόνο και ΑΕ Φαιάκων

ΕΠΣΚ
12 Nov 2023 / 21:16

Αποτελέσματα αγωνιστικής και βαθμολογία

ΚΕΡΚΥΡΑ. Με εντυπωσιακές νίκες 6-0 του Ολύμπου εκτός έδρας επί του Κρόνου και του ΟΦΑΜ εντός επί της ΑΕ Φαιάκων συνεχίστηκε την Κυριακή η 5η αγωνιστική των τοπικών πρωταθλημάτων της Α΄ και Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣΚ. Με βάση τα ως τώρα αποτελέσματα φαίνεται ότι θα έχουμε πολύ ενδιαφέροντα πρωταθλήματα και στις δυο κατηγορίες, κάποιες ομάδες δείχνουν ξεκάθαρα ότι κυνηγάνε την κορυφή, ενώ υπάρχουν και οι αδύναμες που έχουν ήδη ξεχωρίσει. Αναλυτικά:

Α΄ ΕΠΣΚ

Ο ΟΦΑΜ με περίπατο νίκησε 6-0 την ΑΕ Φαιάκων, κλείδωσε τη νίκη από το α΄ ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 3-0 με σκόρερς στο 19΄ τον Σπ. Σπίνουλα, στο 35΄ τον Βρυώνη και στο 41΄ τον Α. Γραικό. Στην επανάληψη ο Α. Γραικός πέτυχε ακόμη δυο τέρματα στο 50΄ και 80΄, ενώ ενδιάμεσα ο Βρυώνης είχε κάνει το 5-0.

Ο Όλυμπος στο γήπεδο του Περιβολίου, εκεί όπου έχασε την περασμένη αγωνιστική από την Αναγέννηση, αυτή τη φορά συνέτριψε με 6-0 τον γηπεδούχο Κρόνο Αργυράδων.  Τρία γκολ πέτυχε ο Γραμμένος Χρ. και από ένα οι Καραμάνος, Ψαρράς, Δημητριάδης, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-0.

Στους Παξούς η γηπεδούχος φιλοξένησε τον Αχιλλέα Νυμφών και μετά από όμορφο παιγνίδι δεν είχαμε νικητή, οι ομάδες έμειναν στο 1-1.

Σε εξέλιξη είναι το ματς Ομόνοια  - ΠΑΟ Σφακιανάκης που ξεκίνησε στις 6μ.μ.

Β΄ ΕΠΣΚ

Στο ντέρμπι κορυφής στους Αυλιώτες δεν είχαμε νικητή, ο Οδυσσέας έμεινα στο 2-2 με τον ΠΑΟ Σφακιανάκη Β΄. Ο Ηρακλής Αγ. Δέκα συνεχίζει την καλή του πορεία, με γκολ του Γκερέκου, από πάσα του Ν. Ζωχιού στο 85΄ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την ΑΕ Καναλίων. Συναρπαστικό και με πολλά γκολ το ματς ΑΟ Φοίνικες – Μ. Αλέξανδρος όπου τελείωσε 3-3 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με πέναλτι στο τέλος. Ο Ρίγγας άνοιξε το σκορ 0-1, στο 31΄με πέναλτι, ο Μπάλας με φάουλ έκανε το 1-1  και ο Πανταζής το 2-1 στο 42΄. Ισοφάρισε με φάουλ ο Ρίγγας στο 49΄, ο Π. Σκεύης στο 75΄ έκανε το 2-3 και στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Μότσης ισοφάρισε 3-3. Είχαμε 4 κόκκινες κάρτες, στο 75΄Πανδής (Μ. Αλεξάνδρου) στο 90΄ Σ. Σκούρας (Φοίνικες) και στις καθυστερήσεις  Μ. Δουκάκης (Φοίνικες) και Μότσης (Μ.Αλέξανδρος).

Φωτο 1: Τζ. Καποδίστριας/Από το σημερινό ματς της Α ΕΠΣΚ  ΟΦΑΜ-ΑΕ Φαιάκων 6-0

Φωτο 2: Σπ. Πίκουλας/ Από το σημερινό ματς της Β ΕΠΣΚ  ΑΟ Φοίνικες – Μ. Αλέξανδρος

Φωτο 3: Α. Καρύδης/ Από το σημερινό ματς της Β ΕΠΣΚ  ΑΕ Καναλίων – Ηρακλής Αγ. Δέκα 0-1