Κυριακή 28.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Γ΄ Εθνική: Στο 88΄ με Νίτα η ΑΕ Λευκίμμης 1-0 το Μαγνησιακό

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
07 Οκτωβρίου 2023 / 15:44

Η ΑΕ Λευκίμμης με γκολ του Νίτα στο 88΄, πήρε σπουδαίο διπλό στο γήπεδο της Νίκης Βόλου με αντίπαλο τον Μαγνησιακό και ταυτόχρονα βαθμολογική ανάσα, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ είχε την κατοχή σε όλη τη διάρκεια του ματς και θα μπορούσε να σκοράρει και να μην ψάχνει το γκολ στο τέλος, εκεί όπου κινδύνεψε ακόμα και να χάσει αφού οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι λίγα λεπτά πριν το γκολ του Νίκα που έδωσε το τρίποντο στην Κερκυραϊκή ομάδα.

Ο Μαγνησιακός  έπαιξε αμυντικά στο α΄ μέρος, με 3 παίκτες στο κέντρο της άμυνας, με την ΑΕΛ να πιέζει και να κάνει ευκαιρίες. Στο δεκάλεπτο είχαμε δυο σουτ του Γρηγοριάδη στο 3΄ που πέρασε άουτ και το 8΄ κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Κοντινό σουτ του Μπαλού στο 12΄ λίγο έξω, ενώ ένα καλό σουτ του Κουλάλη στο 35΄ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία και σουτ Βασάκη στο 36΄απέκρουσε ο Ράπτης. Οι γηπεδούχοι έκαναν μια φάση στο 21΄με σουτ του Τασιούλη  που έδιωξε εντυπωσιακά ο Παγκράτης.

Στην επανάληψη ο Μαγνησιακός αποφάσισε να βγει από την περιοχή του και στο

61’ είχε καλή ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά του Ελέζι που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η ΑΕΛ απείλησε στο 78’ αλλά το σουτ εκτός περιοχής του Μπαλλού μπλόκαρε ο Ράπτης. Στο 85’ η μεγάλη ευκαιρία για τον Μαγνησιακό με το σουτ του Ελέζι από την περιοχή να βρίσκει το δοκάρι. Αφού δεν έγινε το 1-0, τρία λεπτά μετά η κεφαλιά του Νίτα στη δεξιά γωνία μετά τη σέντρα του Γαστεράτου βρήκε στόχο και έγινε το 0-1 που ήταν αρκετό για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο η «Βασίλισσα του Νότου». Στο

91’ ο Γαστεράτος έκανε το μακρινό σουτ με τον Ράπτη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ και να κρατάει το 0-1.

Μαγνησιακός:  Ράπτης, Καλτσουνάς, Καραστέργιος, Βέρτζος (73’ Μπέικος), Κουφογεώργος, Αλμασίδης, Χριστίδης (46’ Τόγιας), Κουφογεώργος (60’ Μαντώς) Γαλανόπουλος (73’ Αλεξανδρής), Τασιούλης, Τζιάνης (60’ Ελέζι), Σιώμος

Α.Ε. Λευκίμμης: Παγκράτης, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης, Νίκιτς, Μοτσοβίλα, Μπλάτζιος (57’ Πουλημένος), Μπαλλός, Τσοπανάς (62’ Μαστοράκης), Μουζακίτης (73’ Γαστεράτος), Βασάκης, Κουλαλής (62’ Νίτας)

**Σημ.: Το ματς άργησε να ξεκινήσει 25 λεπτά, γιατί δεν υπήρχε… φορτισμένος απινιδωτής, στο γήπεδο.

ΦΩΤΟ@magnesianews, Από το ματς Μαγνησιακός-ΑΕ Λευκίμμης 0-1