Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πέρασε στο κύπελλο ο Φαίακας με Φοίβο, έμεινε στο 26-26 με Κύκλωπες για το πρωτάθλημα

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - ΦΑΙΑΚΑΣ
14 Nov 2022 / 15:28

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ένα διήμερο εκτός Κέρκυρας βρέθηκε ο Φαίακας, αφού είχε υποχρεώσεις για το κύπελλο, ενώ παράλληλα έπαιξε και για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 που τα άλλα ματς θα γίνουν το ερχόμενο Σάββατο.

Στη Θεσσαλονίκη αντιμετώπισε για το κύπελλο 2η φάση τον Φοίβο Συκεών και μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 32-33. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 23-23 (11-15 ημίχρονο), η παράταση 29-29 και στα πέναλτι οι τρεις αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη έδωσαν την νίκη πρόκριση. Η ομάδα προκρίθηκε στους 16 και την Τετάρτη 21/11 εδώ στο ΕΑΚΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.  Ο Φαίακας έπαιξε με Τσιλιμπάρη, Πιττό 5, Κορακιανίτη 9, Κόντη 5, Προβατά, Καστρινό, Δ. Δελλή 12, Νάστο 1, Βραδή, Κυπριώτη, Κακαφίκα 1, Ζερβό, Ν. Δελλή, Γάγακα.

Μετά το ματς ταξίδεψε στην Αλεξανδρούπολη και σε λιγότερο από 20 ώρες έπαιξε την Κυριακή με αντίπαλο τους Κύκλωπες για το πρωτάθλημα Α2 ανδρών. Η ομάδα είχε απουσίες, αφού οι επαγγελματικές υποχρεώσεις κάποιων παικτών  δεν τους επέτρεψαν να είναι εκεί Το ματς τελείωσε 26-26 (14-13 ημίχρονο και 23-25 στο 55΄) και η ομάδα παραμένει αήττητη με 3 νίκες και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα της Α2. Στο ματς αυτό ο Φαίακας έπαιξε με: Τσιλιμπάρη, Πίτο 7, Γαγάκα, Δελλή Ν. 1, Προβατά, Καστρινό, Δελλή Δ. 8, Νάστο 1, Κυπριώτη 2, Βράδη, Καραφίκα 3, Ζέρβα 4.