Παρασκευή 10.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πανελλήνιοι Αγώνες Κ-18: Ασημένια η Βραδή, χάλκινος ο Χαρίρ

Στίβος
12 Ιουλίου 2021 / 17:14

ΒΟΛΟΣ. Στους Πανελληνίους αγώνες Κ18 που έγιναν το Σαββατοκύριακο 10-11 Ιουλίου, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στον Βόλο,

υπήρχε πολυπληθής παρουσία αθλητών και αθλητριών από την Κέρκυρα, με τελική συγκομιδή δυο μετάλλια. Η Ηρώ Βραδή του ΚΓΣ στο επί κοντώ, πήρε το ασημένιο, ενώ ο Αθανάσιος Χαρίρ πήρε το χάλκινο στον ακοντισμό. Καλά πλασαρίσματα από τις σκυταλοδρομίες του Γ.Σ. Κέρκυρας και της ΓΕΘ στην 7η θέση. Οι επιδόσεις και οι θέσεις που πήραν στους τελικούς:

Κορίτσια
Η Ηρώ  Βραδή του  Κερκυραϊκού Γ.Σ. στο άλμα επί κοντώ πέρασε τα 3,87μ. και πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ χάθηκε το Χρυσό στις προσπάθειες, αφού 3,87μ. πέρασε και η νικήτρια Φλώρου-Δημητριάδου Α.
Η Μουρτσινούδη Μαριάνα του Κερκυραϊκού Γ.Σ.  στο τριπλούν έμεινε πολύ πίσω (ένα ολόκληρο μέτρο) από το ρεκόρ της και με 11,12μ. πήρε την 9η θέση στην τελική κατάταξη
Η 16χρονη Λιντοβόη Μελίνα στο άλμα εις ύψος του Κερκυραϊκού Γ.Σ. πέρασε στον τελικό, έκανε εκεί 1,55μ, και κατέλαβε την 10η θέση.
Η Τζιβανίδη Πολυξένη του Γ.Σ. Κέρκυρας  στα 400μ. με 60.32 πήρε την 11η θέση, ενώ στα 200μ. με χρόνο 26.86 πήρε την 16η θέση στην τελική κατάταξη.
Η 14χρονη (μικρότερη σε ηλικία) Πηγή Λουκία του Γ.Σ. Κέρκυρας πήγε για την εμπειρία και έτρεξε στα 3.000μ. όπου με 11.27.10 ήταν 28η ανάμεσα σε 33 αθλήτριες που πήραν μέρος.

Αγόρια
Ο Αθανάσιος Χαρίρ του Κερκυραϊκού Γ.Σ. στον ακοντισμό με 58,87μ. πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Γ.Σ. Κέρκυρας στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ. με Βασιλάκη Α., Ρικά Σ., Τσιάβο Χ., Λάκη Κ. πήρε την 7η θέση με 3.37.73.
Ο Αλέξανδρος Βασιλάκης στα 400μ. εμπόδια του Γ.Σ. Κέρκυρας πήρε την 7η θέση στον τελικό με χρόνο 58.44.
Ο Κων/νος Κλαδάς της Γ.Ε. Θιναλίου στο άλμα εις μήκος με άλμα 6,67μ. κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό και ο Στυλιανός Τσακμακής του ιδίου συλλόγου με 6,25μ. πήρε την 12η.
Η ΓΕ Θιναλίου στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. με Παργινό Ν., Παργινό Δ., Κλαδά, Τσακμάκη πήρε την 9η θέση με 44.70.
Ο Λαέρτη Ντούκο του Γ.Σ. Κέρκυρας στον ακοντισμό με 46,84μ. πήρε την 12η θέση.
Ο 14χρονος (μικρότερος όλων σε ηλικία) Λιτσαρδόπουλος Χριστόφορος στον άλμα επί κοντώ του Κερκυραϊκού Γ.Σ. στον προκριματικό πέρασε τα 3,50μ. και πήγε τελικό όπου όμως με τρεις άκυρες προσπάθειες στο 3,50μ. έμεινε εκτός κατάταξης.
Στην τελική βαθμολογία, στους άνδρες 1ος ήταν ο Γ.Σ. Γλυφάδας με 75β., ενώ από την Κέρκυρα ο Γ.Σ. Κέρκυρας με 19β. ήταν  στην 34η θέση, η ΓΕ Θιναλίου με 15β. στην 42η και ο Κερκυραϊκός Γ.Σ. με 10β. στην 67η θέση ανάμεσα σε 105 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.
Στις γυναίκες ο ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών πρώτευσε με 77β.  ο Κερκυραϊκός Γ.Σ. με 17,5β. ήταν στην 38η θέση και ο Γ.Σ. Κέρκυρας με 2 στην 99η θέση, ανάμεσα σε 109 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.